Polskie Perły Architektury. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

18 maja 2017

W piątej części naszego cyklu prezentujemy budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Projekt stworzyła barcelońska pracownia Estudio Barozzi Veiga.

Filharmonia w Szczecinie została oddana do użytku w 2014 roku. Jednak historia tego miejsca sięga 1885 roku, kiedy wzniesiono tu Konzerthaus, skupiające życie kulturalne ówczesnego miasta Stettin. W skutek I wojny światowej budynek przerobiono na szpital, a w trakcie II wojny światowej został on kompletnie zniszczony przez alianckie naloty. Przez lata działka stała pusta, aż do 2007 roku, kiedy to rozpoczęto prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki.

Architekci, którzy ją zaprojektowali, zwyciężyli w konkursie bijąc 43 kandydatów z całego świata, starających się o zrealizowanie swojego pomysłu na budynek Filharmonii. Czym urzekli jury katalońscy projektanci?

Lodową bryłą... bo tak właśnie wygląda z zewnątrz budynek. Na dodatek obiekt może świecić w różnych kolorach , wyglądem przypominając mieniące się niczym neonowe kryształy. Z kolei rozwiązania wewnątrz to nie tylko nowoczesny design, ale także i chyba przede wszystkim „muzykalność” wnętrza.  W budynku znajduje się sala symfoniczna - mogąca pomieścić 953 osób, sala kameralna - na małe koncerty i działalność edukacyjną, a także galeria sztuki, fonoteka (miejsce wykładów i spotkań) oraz kawiarnia.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.