Polskie Perły Architektury. Filharmonia Łódzka

21 grudnia 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinstaina, która została zaprojektowana przez Romualda Loeglera. Architekt miał za zadanie zbudowanie od podstaw nowego gmachu filharmonii w samym sercu miasta, nie zapominając o bogatej historii Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, której historia sięga 1915 roku.

Wspomniana instytucja kulturalna jest protoplastą obecnej Filharmonii Łódzkiej. Przez pierwsze lata działalności muzycy nie mieli swojej stałej siedziby. Koncertowali m.in. w drewnianym Teatrze Wielkim przy ul. Konstantynowskiej oraz w Domu Koncertowym Ignacego Vogla, miejscu, w którym historia zatoczyła koło.

Nowy gmach filharmonii znajduje się dokładnie w tej samej lokalizacji - przy ul. Gabriela Narutowicza 20 w Łodzi. W 1948 roku orkiestrze oddano odrestaurowany budynek Domu Koncertowego Vogla, jednak obiekt nie wytrzymał próby czasu. Z powodu złego stanu technicznego został rozebrany, a w jego miejscu postawiono nowoczesny gmach Filharmonii Łódzkiej.

Budowa nowej siedziby rozpoczęła się w 2000 roku, a zakończyła 4 lata później. Budynek został wpisany w przestrzeń po dawnym budynku Vogla, między dwoma kamienicami. Bliskość z ulicą, po której przejeżdża tramwaj sprawiła, że w konstrukcji zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne mające na celu ochronę akustyczną. Użyto między innymi piaskową tamę przeciwdrganiową oraz podwieszoną główną fasadę budynku. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.