W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy wielofunkcyjny kompleks powstały w XIX-wiecznych fabrykach Izraela Poznańskiego i na terenie całego kombinatu przemysłowego łódzkiego przedsiębiorcy. Manufaktura Łódzka nawiązuje swoją architekturą do miejsca opisywanego w "Ziemi Obiecanej" Władysława Reymonta oraz adaptacji filmowej Andrzeja Wajdy.
Fabryka powstała w 1872 roku, autorem projektu był znany łódzki architekt Hilary Majewski. Teren rozbudowywał się z biegiem czasu, powiększając zakres produkcji i usług. W latach 1872-92 znajdowały się tam m.in. przędzalnia, tkalnia, drukarnia tkanin, a także magazyn, remiza strażacka, bocznica kolejowa czy budynki mieszkalne dla robotników.
Jak wiemy z historii, Łódź była, jak na ówczesne czasy, prężnie rozwijającym się centrum przemysłowym i biznesowym, jednak zmiany społeczno-polityczne przyniosły kryzys przedsiębiorstwa. W latach 20 X wieku manufaktura była na skraju bankructwa. Później kombinat znacjonalizowano, dobudowując kolejne elementy (ostatecznie zburzono je w trakcie rewitalizacji), a w 1991 roku ogłoszono upadłość.
Łódzka manufaktura została przywrócona do życia w 2006 roku, kiedy to po 8 latach renowacji otworzono kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy.
Za projekt rewitalizacji i budowy nowych obiektów na terenie Manufaktury odpowiada londyńska pracownia Virgile&Stone współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Co ciekawe, zagraniczni architekci na czas pracy nad Manufakturą zamieszkali w Łodzi, aby poznać tutejszą kulturę i wsiąknąć w tkankę miejską.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.