Polskie Perły Architektury. Muzeum Katyńskie

07 grudnia 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy muzeum upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, które znajduje się w Warszawie. Koncepcję architektoniczną budowli opracowali zespół z pracowni Maksa Sp. z o.o. i biuro BBGK Architekci oraz rzeźbiarz Jerzy Kalina. Ich zadaniem było stworzenie koncepcji programowo-przestrzennej w budynkach znajdujących się w Cytadeli Warszawskiej.

Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Do zadań muzeum należy gromadzenie  pamiątek po pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz prowadzenie  działalności edukacyjnej.

Placówka w obecnej formie działa od 2015 roku. Wtedy miało miejsce oficjalne otwarcie z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w 76. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Wcześniej siedziba zlokalizowana była na terenie Fortu Czerniakowskiego, z dala od centrum miasta.

Założeniem koncepcji architektonicznej muzeum była adaptacja budynków twierdzy na cytadeli - półbastionu, działobitni barkowej i kaponiery oraz ceglanej budowli obronnej. Wszystko to znajduje się na ponad trzyhektarowej działce w południowo-wschodniej części dawnego terenu obronnego.

Jak została zagospodarowana ta przestrzeń? - Całość założenia ma charakter parku z centralnie umieszczonym symbolicznym Lasem Katyńskim. Wejście znajduje się w Bramie Nowomiejskiej, na przedłużeniu Traktu Staromiejskiego, u wylotu ul. Zakroczymskiej. – czytamy na stronie architektów.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.