Polskie Perły Architektury. Muzeum Powstania Warszawskiego

04 sierpnia 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu, 3 dni po 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezentujemy muzeum upamiętniające wystąpienie zbrojne Polaków przeciwko Niemcom. Twórcom tego miejsca powierzono bardzo ważne zadanie polegające na upamiętnieniu i zbudowaniu świadomości o wydarzeniach z 1944 roku zarówno wśród starszych jak i najmłodszych osób.

Z powodów politycznych budowa miejsca poświęconego powstaniu nie była możliwa. Dopiero w roku 1981 podjęto działania, mające na celu zbiórkę pamiątek po wydarzeniach z 1944 roku i budowę muzeum. W latach 1984-1994 trwały przygotowania do rozpoczęcia budowy na ruinach Banku Polskiego, przy ul. Bielańskiej 10. Wmurowano nawet kamień węgielny, jednak z powodu niewyjaśnionych praw własnościowych do nieruchomości budowa nie rozpoczęła się.

W 2002 roku, nowy prezydent Warszawy, Lech Kaczyński obiecał powstanie miejsca upamiętniającego walki przeciwko okupantowi. Słowa dotrzymał - obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się w stolicy przy ul. Grzybowskiej 79 i zostało zaprojektowane przez znanego, krakowskiego architekta Wojciecha Obtułowicza. Oficjalne otwarcie miało miejsce w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania w 2004 roku. Obiekt powstał w budynku starej Elektrowni Tramwajowej, wypełniając przestrzeń nowoczesnymi ekspozycjami.

Kompleks elektrowni należał do najciekawszych zespołów architektury przemysłowej Warszawy z początku XX wieku. Konserwatorzy pracujący nad siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego przywrócili jej dawny wygląd metodą polegającą na czyszczeniu ceglanych murów z cementowego tynku. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.