W tym tygodniu, w kolejnej odsłonie naszego cyklu, zabieramy Was na Śląsk, a dokładniej do Katowic, gdzie mieści się nietuzinkowe Muzeum Śląskie. Obiekt został zaprojektowany przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten na terenie dawnej kopalni Katowice. Ideą tego miejsca jest opowiedzenie historii Śląska – wielokulturowego regionu z przemysłową historią, a także jego całego dorobku intelektualnego i artystycznego.
Muzeum Śląskie rozpoczęło swoją działalność w 1929 roku na piątym piętrze gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego. W 1936 r. zaczęto budować nową, niezależną siedzibę, która miała być jednym z najnowocześniejszych budynków tego typu w Europie. Autorem koncepcji był Karol Schayer, lwowski architekt odpowiedzialny za szereg projektów m.in. stworzonych w XX-leciu międzywojennym w Katowicach.
Zakończenie prac zbiegło się z wybuchem II wojny światowej, więc placówka została zgrabiona i zniszczona przez Niemców. Gmach został całkowicie rozebrany w latach 1941–1944. Część zbiorów udało się zachować. Muzeum zostało otwarte ponownie dopiero w 1984 roku w budynku po dawnym hotelu, który został przerobiony na potrzeby placówki.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.