Jak co czwartek zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu. Tym razem prezentujemy niezwykły dom zlokalizowany na obszarze Cysterskiej Kompozycji Krajobrazowej Rud Wielkich, znajdującej się pomiędzy Rybnikiem, Gliwicami a Kędzierzynem-Koźle. Rudy Dom to budynek wykonany całkowicie z cegły czyli w duchu lokalnej tradycji. Za projekt odpowiada katowicka pracownia toprojekt.
Budynek został oddany do użytku w 2017 roku. Pracownia odpowiedzialna za Rudy Dom z miejsca otrzymała szereg nagród w kraju i za granicą. W końcu tak nowatorskie wykorzystanie charakterystycznego budulca nie zdarza się na co dzień.
A wszystko dzięki historii Zakonu Cystersów, którzy zasiedlali tereny obecnego parku krajobrazowego. Od wieków budownictwo w tym miejscu było oparte na zasadach ekologii i uszanowania przyrody. Bazowano na dwóch materiałach: drewnie i cegle, co widoczne jest do dnia dzisiejszego w Rudych i jej okolicach.
Projekt Rudego Domu jest ukoronowaniem historii lokalnego budownictwa. Budynek wykonany jest z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych pochodzących z okolicznych cegielni. Jak czytamy na stronie architektów: - W ceglanej elewacji zastosowano wariację wiązania krzyżowego, w którym dwie cegły położone obok siebie główkami na sztorc są po jednej stronie wypychane, a po drugiej wciskane w stosunku do lica ściany.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.