Polskie Perły Architektury. Zoom Natury

14 grudnia 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy nietypowo… park rekreacyjno-edukacyjny, o powierzchni ponad 10 ha położony w Janowie Lubelskim. Zoom Natury został zaprojektowany przez znaną pracownię Nizio Design International. Architekci wpisali w przestrzeń lasu położonego nad Zalewem Janowskim nowoczesne formy budynków.

Zoom Natury jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki oraz rekreacji dedykowanym środowisku naturalnemu i ekologii. Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2011 roku, a jego oficjalne otwarcie dla odwiedzających miało miejsce  4 lata później.

Pracownia Mirosława Nizio przygotowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego Parku Rekreacyjnego Zoom Natury, pełny projekt architektoniczny, jak również projekty elementów małej architektury, zagospodarowania terenu założenia oraz ekspozycji.

Park położony jest nad samą wodą, niemalże w połowie w linii prostej między Lublinem a Rzeszowem. Na Zoom Natury składa się 6 budynków – 4 laboratoria, kawiarenka oraz budynek administracyjny, znajdujący się na wejściu z charakterystyczną żelbetową konstrukcją przypominającą las. Poszczególne elementy wykonane są z drewna, występują także liczne przeszklenia.

Na całość parku składają się także takie konstrukcje jak wieża widokowa (składająca się z nietypowej, trudnej do zdefiniowania formy), most pieszo-rowerowy oraz otwarte przestrzenie dla zwiedzających, które łączy z budynkami jedna cecha – wszystkie są podporządkowane naturze. Obiekty wykończone są z użyciem naturalnych i odzyskowych materiałów.

W budynkach zastosowano proekologiczne rozwiązania, m.in. pompy ciepła, które służą do ogrzewania wszystkich obiektów i pozwalają na ograniczenie spalania surowców, takich jak gaz czy oleje opałowe. Dzięki panelom solarnym i fotowoltaicznym możliwe jest podgrzewanie wody wykorzystywanej w pomieszczeniach sanitarnych.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.