Popyt przewyższa podaż na głównych rynkach inwestycji

13 marca 2018

Wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2017 roku wyniósł 234 mld euro – to wzrost o 7% w porównaniu z rokiem 2016.

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills „European Investment Briefing” wynika, że w 2017 roku wartość transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 234 mld euro, co oznacza wzrost o 7% rok do roku. Największe wzrosty w ujęciu rocznym odnotowano w Austrii (+74%), Rumuni (+54%), Holandii (+46%) oraz Danii (+32%). W ubiegłym roku wolumen obrotów w Polsce wzrósł do rekordowego poziomu ponad 5 mld euro, przy czym najwięcej kapitału inwestorzy ulokowali w nieruchomościach sektora handlowego.

Udział kapitału zagranicznego w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych w 2017 roku wyniósł ponad 50% (44% w 2016 roku), przy czym najbardziej aktywnymi graczami wśród inwestorów zagranicznych były podmioty azjatyckie. Jednak według danych firmy Savills, pomijając Wielką Brytanię, to inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych zainwestowali najwięcej kapitału w Europie kontynentalnej przy udziale w rynku na poziomie 9%; ich celem były głównie pojedyncze, najbardziej atrakcyjne aktywa charakteryzujące się niższymi stopami kapitalizacji. Z kolei inwestorzy krajowi najbardziej interesowali się aktywami w mniejszych miastach zapewniającymi wysokie zyski i perspektywę kompresji stóp kapitalizacji.

Źródło: Real Capital Analytics

- W 2018 roku kapitał zagraniczny nadal będzie koncentrował się na obiektach reprezentujących dużą wartość. Przewidujemy, że coraz więcej inwestorów azjatyckich aktywnych w Londynie będzie rywalizowało o aktywa w Europie kontynentalnej. Z kolei inwestorzy oportunistyczni będą coraz chętniej lokować kapitał w mniejszych miastach i lokalizacjach na obrzeżach głównych rynków, co przełoży się na wzrost cen i spadek stóp kapitalizacji. Przewidujemy znaczny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w miastach takich jak Manchester, Rotterdam i Dusseldorf oraz na obrzeżach rynków biurowych we Frankfurcie i w Pradze – mówi Marcus Lemli, dyrektor działu inwestycyjnego na Europę w Savills.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.