Poznaniak łatwiej kupi „M” niż londyńczyk?

21 czerwca 2016

Pod względem ogólnej dostępności metrażu, Polska na pewno nie może konkurować z takimi krajami jak Niemcy, Holandia lub Wielka Brytania. Pozycja naszego kraju wygląda nieco lepiej, jeżeli weźmiemy pod uwagę relację między zarobkami i kosztem zakupu mieszkania w największych miastach.

Jeden z krajowych ośrodków miejskich (Katowice), cechuje się nawet bardzo krótkim czasem pracy na przeciętne lokum. Pozostałe krajowe metropolie zostały sklasyfikowane znacznie niżej w ciekawym rankingu portalu Numbeo.com.

We wschodniej i południowej Europie trudniej zarobić na lokum …

Na wspomnianym już portalu Numbeo.com, możemy znaleźć informacje o kosztach życia w różnych miastach całego świata. Na kalkulacje Numbeo.com, powoływały się już znane globalne media (np. The Economist, BBC, Financial Times, The New York Times oraz Forbes). Jednym z najciekawszych indeksów, które podaje Numbeo.com, jest wskaźnik P/I (ang. Price to Income). Opisywany portal oblicza wskaźnik P/I poprzez porównanie medianowej ceny mieszkania o powierzchni 90 mkw. oraz przeciętnych dyspozycyjnych dochodów gospodarstwa domowego (patrz dokładne objaśnienia pod poniższą tabelą). Wartość wskaźnika Price To Income można podawać w latach oraz interpretować wynik jako czas pracy potrzebny do zakupu modelowego mieszkania (przy oszczędzaniu 100% dochodu dyspozycyjnego).

Poniższa mapa przedstawia zróżnicowanie wskaźnika P/I w metropoliach Europy (zielony znacznik - najniższe P/I - najkrótszy czas pracy na mieszkanie, czerwony znacznik - najwyższe P/I - najdłuższy czas pracy na mieszkanie). Dostępność metrażu w europejskich miastach jest bardzo zróżnicowana. Można jednak dostrzec, że metropolie Europy Wschodniej i Południowej generalnie cechują się dłuższym czasem pracy na lokum.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.