Z Rafałem Malarzem, prezesem firmy deweloperskiej Cavatina Holding rozmawia Mieczysław T. Starkowski
Mieczysław T. Starkowski: Panie prezesie, motto Pana firmy brzmi: Creating Urban Ecosystems. Co Pan konkretnie przez to rozumie?
Rafał Malarz: Nasza strategia przekłada się na sposób doboru projektów, ich jakość i umiejętne wkomponowanie w zastaną tkankę miejską. Oprócz Warszawy jesteśmy mocno aktywni w regionach, dobrze znamy potrzeby tamtejszych klientów i preferencje lokalnych społeczności. Stawiamy na projekty biurowe i multifunkcyjne, które wzbogacają infrastrukturę miasta. W portfolio Grupy Cavatiny już teraz są trzy takie projekty typu mixed-use: Quorum we Wrocławiu, Global Office Park w Katowicach oraz Widzewska Manufaktura w Łodzi, które wprowadzą na rynek nowoczesną i bezpieczną powierzchnię: około 175 tysięcy metrów kwadratowych GLA i przeszło 1,5 tys. mieszkań na wynajem. Budową mieszkań zajmuje się spółka z grupy o nazwie Resi Capital. W tym roku będziemy realizować kolejne projekty, o zróżnicowanych funkcjach, dostosowane do potrzeb użytkowników – najemców oraz lokalnych społeczności. Tego typu miastotwórcze projekty najlepiej odpowiadają dziś na zmieniające się oczekiwania mieszkańców miast regionalnych. Elastyczność to ważny atut w dzisiejszym świecie i my mamy gotową odpowiedź na oczekiwania klientów.
Na Waszej stronie internetowej można przeczytać, że budujecie w „siedmiu największych miastach Polski”. Jakie są najważniejsze inwestycje?
Koncentrujemy się na dużych projektach zlokalizowanych w największych i najbardziej perspektywicznych polskich miastach. Wierzymy w potencjał regionów, dlatego poza Warszawą działamy w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu oraz Bielsku-Białej. Nie chcemy wartościować naszych projektów jako bardziej czy mniej ważne. Każdy z nich jest dobrze przemyślany, zaprojektowany i dostosowany do specyfiki danego miejsca. Każdy też przybliża nas do realizacji celu: 0,5 miliona mkw. GLA zrealizowanych powierzchni biurowych do końca 2022 r. W Bielsku-Białej, poza przestrzeniami biurowymi i usługowymi, szykujemy pierwszą w regionie salę koncertowo-konferencyjną. W Łodzi w Widzewskiej Manufakturze przywracamy do życia historyczny fragment tkanki miejskiej, położony poza ścisłym centrum, a w Gdańsku w ramach Palio Office Park tworzymy w obrębie Młodego Miasta zabudowę biurowo-usługową, respektując wymagania konserwatora zabytków oraz główne elementy dawnego układu urbanistycznego Stoczni Gdańskiej.
Planujecie ekspansję na inne miasta?
Jesteśmy aktywni w miastach, których specyfikę dobrze znamy i w których pozyskaliśmy, po dogłębnej analizie, atrakcyjne grunty pozwalające nam na stworzenie ciekawych projektów, dobrze spełniających oczekiwania lokalnych społeczności. Bazujemy na kompetencjach konsekwentnie budowanych wewnątrz grupy – od analizy lokalizacji po oddawanie w ręce najemców wykończonych powierzchni. Nie wykluczamy w przyszłości wejścia na nowe rynki regionalne, bacznie przyglądamy się sytuacji, ale obecna strategia zakłada realizację obiektów w 7 miastach.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.