Ranking metropolii cz.3

16 marca 2017

Prezentowany ranking ma za zadanie pokazanie miejsca rozwoju najbardziej znaczących obecnie obszarów metropolitalnych Polski z punktu widzenia ich mieszkańców, tj. jakości życia składającej się z aspektów społecznych i gospodarczych. Całe opracowanie podzielone zostało na trzy części. Na samym końcu zaprezentujemy wyniki oraz podsumowanie. Zapraszamy do lektury ostatniej, trzeciej części rankingu.

Wskaźniki dobrano subiektywnie, nadając im zbliżoną wagę, jednak dotyczą one dość szerokiego spektrum spraw istotnych dla mieszkańców. Większość z nich została wyliczona z przeliczenia wartości bezwzględnej na ilość mieszkańców danej metropolii, z przyjętym założeniem, że tylko tak pokazana wartość oddaje właściwą siłę oddziaływania danego czynnika na przeciętnego mieszkańca.

Spośród analizowanych metropolii Warszawa, to obszar zamieszkiwany przez około 3 mln mieszkańców, gdy kolejne dwa obszary metropolitalne - Krakowa i Trójmiasta to ok. 1,2 mln mieszkańców. Kolejne w stawce obszary: Łodzi, Poznania i Wrocławia zamieszkane są przez około 1 mln mieszkańców. Zestawienie danych w wartościach bezwzględnych ukazałoby więc wielokrotną przewagę stolicy, która by nie oddała rzeczywistego postrzegania miast przez ich mieszkańców i realnych możliwości jakie im dają na co dzień.

W przygotowaniu rankingu pod uwagę wzięto powierzchnię biurową, przemysł, logistykę oraz produkt krajowy brutto. Rynek pracy, liczbę firm. Budownictwo mieszkaniowe, plany zagospodarowania. Naukę i szkolnictwo wyższe oraz turystykę i ruch lotniczy.

Budownictwo mieszkaniowe, plany zagospodarowania

Intensywność budownictwa mieszkaniowego pozostaje w ścisłej zależności z rozwojem gospodarczym naszych miast. Pokazują to poniższe dane przedstawiające liczbę oddanych mieszkań z pierwszych ośmiu miesięcy 2016 roku.

Bieżącą koniunkturę opisują też doskonale dane przedstawiające liczbę mieszkań, których budowę w tym samym okresie rozpoczęto.

W obu statystykach prowadzi w ostatnim czasie Wrocław legitymując się 8 oddanymi mieszkaniami na każdy 1000 mieszkańców i podobną liczbą rozpoczętych nowych budów. Kolejne cztery miasta plasują się w zakresie między 3,8, a 6,63 mieszkania na 1000 mieszkańców, jedynie w Łodzi ilość oddawanych i budowanych mieszkań jest zdecydowanie niższa, odpowiednio: 1,72 oddanego i 2,19 mieszkania, którego budowę rozpoczęto na każde 1000 mieszkańców.

Gdy budownictwo mieszkaniowe przybiera na intensywności, to nasze największe miasta wciąż posiadają bardzo niski stopień pokrycia planami zagospodarowania przestrzennego.

 

PUNKTACJA do rankingu miast z tytułu budownictwa mieszkaniowego (max. 15 pkt):

 

PUNKTACJA do rankingu z pokrycia powierzchni miasta planami zagospodarowania (max. 10 pkt):

 

Nauka i szkolnictwo wyższe

Wszystkie miasta wymienione w zestawieniu są znaczącymi ośrodkami akademickimi i naukowymi. Najwięcej uczelni wyższych (76) znajduje się w Warszawie. Pozostałe miasta mogą się pochwalić liczbą od 20 do 25 uczelni.

Liczba studentów przypadająca na 1000 mieszkańców zawiera się w zakresie od 68,6 (Trójmiasto) do 108,9 (Kraków). Obok Krakowa stosunkowo wysoki stopień nasycenia studentami mają jeszcze Poznań (99) oraz Wrocław (98,6).

W obliczu postępującego niżu demograficznego wszystkie miasta tracą w ostatnich latach studentów, ale spadki są mocno zróżnicowane.

Podczas, gdy w Poznaniu w 2015 roku względem roku 2014 liczba studentów nieomal się nie zmieniła, to Łódź w tym samym czasie straciła aż ponad 5% studentów. Pozostałe miasta straciły od 1,72% (Warszawa) do 3,04% (Kraków).

Działalność naukową postanowiliśmy zmierzyć aktywnością miejskich podmiotów gospodarczych i uczelni w międzynarodowych programach badawczych: 7 Programie Ramowym UE oraz programie badawczym Horyzont.

W 7 Programie Ramowym (dane z roku 2014) wzięło udział aż 878 podmiotów z Warszawy i po około 220 podmiotów z Krakowa i Poznania. Przedstawiciele pozostałych miast wykazywali mniejszą aktywność w tym zakresie - Wrocław 134, Trójmiasto 128 i Łódź tylko 85 jednostek.

W przeliczeniu na 1000 mieszkańców dane te prezentują się następująco:

Wciąż przewaga ośrodka warszawskiego jest zdecydowana, gdzie 2,62 podmiotów na 1000 mieszkańców wzięło udział w programach badawczych 7. PR UE. Poznań wypadł nieco gorzej (1,82 podmiotu na 1000 mieszkańców), a tuż za nim uplasował się Kraków (1,54 podmiotu). Wskaźnik ten dla pozostałych miast zamknął się w zakresie od 0,78 dla Łodzi do 1,10 dla Wrocławia.

 

Sumaryczna punktacja do rankingu w omówionych wyżej obszarach przestawiona jest na poniższych wykresach.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.