Rynek biurowy w Polsce: miało być gorzej, a jest dobrze

11 maja 2017

W ciągu ostatnich trzech lat firmy wynajęły w Polsce prawie 4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju przedsiębiorstw lata 2017-2019 mogą przynieść popyt na poziomie nawet 5 mln mkw.

Polski rynek nowoczesnych powierzchni biurowych nieustannie się rozwija. W ciągu ostatnich siedmiu lat oddanych do użytku w całym kraju zostało ponad 3,9 mln mkw. nowoczesnych biur. To niemal tyle, ile wynosi łączna powierzchnia biurowa na ośmiu głównych rynkach biurowych Polski poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin oraz Lublin). Co więcej, zdecydowana większość tej powierzchni została skutecznie wchłonięta przez rynek. W perspektywie do roku 2019 oddanych zostanie kolejnych ok. 2,5 mln mkw. biur, z czego prawie 40% (950 000 mkw.) w samej Warszawie. Kolejne 400 000 mkw. deweloperzy zamierzają ukończyć w Krakowie, największym ośrodku nowoczesnych usług dla biznesu w tej części świata. Skala aktywności budowlanej rodzi naturalne pytanie: czy ta powierzchnia znajdzie najemców?

Globalni gracze ściągają do Polski i wynajmują biura

- W ostatnich latach Polska stała się bardzo atrakcyjną destynacją biznesową dla wielu globalnych marek, które otwierają i rozwijają tu swoje siedziby, obsługując coraz bardziej zaawansowane procesy. Do najważniejszych przykładów nowych inwestycji w Polsce w ostatnich latach lub nawet miesiącach należą m.in. State Street i Swarovski w Gdańsku, Credit Suisse, Dentons, DLA Piper, Goldman Sachs, William Demant w Warszawie; Red Embedded i UBS we Wrocławiu, TRW i Whirpool w Łodzi, Guidewire, Uber i Zurich Insurance Group w Krakowie; czy Rockwool w Poznaniu. Firmy te już teraz zajmują znaczne powierzchnie, ale nie przestają się rozwijać, generując popyt na dodatkową przestrzeń biurową. - komentuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.