Rynek inwestycyjny nadal w dobrej kondycji

25 stycznia 2017

Według najnowszego raportu "At a Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce (IV kwartał 2016)" opracowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland, ostatni kwartał 2016 r. zamknął się na rynku polskim sumą transakcji o łącznej wartości niespełna 2 miliardów Euro. O dobrej kondycji rynku inwestycyjnego nieruchomości komercyjnych świadczą m.in. atrakcyjne stopy kapitalizacji i łączny wolumen obrotów za rok 2016, który osiągając 4,6 miliarda Euro okazał się drugim najlepszym w historii krajowego rynku.

Warszawa znów w grze

Ostatni kwartał minionego roku na stołecznym rynku biur stał pod znakiem sześciu znaczących transakcji. Akwizycje o łącznej wartości 671 milionów Euro były kluczowym czynnikiem wpływającym na dynamikę wzrostu w stolicy. Autorzy raportu podkreślają, że pomimo wysokiego poziomu powierzchni w budowie oraz prognoz wzrostu stopy pustostanów, inwestorzy nadal dostrzegają potencjał warszawskiego rynku biurowego, który oferuje wyższe stopy zwrotu niż w przypadku Europy Zachodniej.

– Poza stołecznym rynkiem, który od wielu lat pozostaje poza konkurencją pod względem cen, głównym celem inwestorów były wysokiej jakości projekty ze stabilnymi stawkami czynszów na rynkach regionalnych. Stopy kapitalizacji w tych najlepszych są o 1,00 – 1,50 punktu procentowego wyższe niż średni poziom stawek – komentuje Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, CEE.

Nie słabnie popyt na portfele magazynowe

W okresie od października do grudnia 2016 roku odnotowano znaczące transakcje portfelowe w sektorze magazynów. W efekcie największej transakcji na europejskim rynku nieruchomości, w nowych rękach znalazły się aktywa dotychczas należące do P3, m.in. w Polsce. Właścicieli zmieniły również polskie projekty należące do spółek z grupy Hillwood. Duża aktywność inwestorów na rynku magazynowym i logistycznym w ostatnim kwartale 2016 roku, a także stabilne stopy kapitalizacji spowodowały, że udział tego segmentu uplasował się na poziomie 26 proc. łącznego wolumenu zawartych transakcji.

Rynki regionalne i pojedyncze transakcje kluczowe w sektorze handlowym

Transakcje zawarte w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku w sektorze handlowym osiągnęły wartość zbliżoną do 600 milionów Euro. Wynik ten został w głównej mierze wypracowany dzięki transakcjom zawartym w średniej wielkości miastach regionalnych. Inwestorzy, podkreślając niewielką dostępność najlepszych jakościowo produktów, swoją uwagę kierują na projekty z potencjałem stworzenia wartości dodanej w postaci repozycjonowania, modernizacji albo rozbudowy.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.