Całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 14,15 mln mkw. w pierwszym kwartale 2018 roku. W trakcie budowy jest aż 1,90 mln mkw. Nigdy wcześniej na koniec kwartałów nie było tak dużej liczby projektów w budowie. Wiodącym rynkiem regionalnym jest Polska Centralna, gdzie oddano ponad połowę nowej powierzchni i podpisano najwięcej umów najmu.
- Polska zyskuje na znaczeniu i umacnia swoją pozycję strategiczną na mapie powierzchni magazynowo-przemysłowej Europy. O tempie przyspieszenia i ekspansji świadczą zarówno rekordowy popyt, jak i bardzo duża ilość powierzchni będącej w budowie (blisko 2 mln mkw.). Polska należy do głównych rynków powierzchni przemysłowo-magazynowej na kontynencie, a popyt generują głównie najemcy z sektora e-commerce, logistycznego, handlu i produkcji lekkiej. Deweloperzy także dostosowują się do potrzeb najemców, dostarczając nowoczesną powierzchnię na największe podrynki oraz w nowych alternatywnych regionach dla najemców, którzy zamierzają wynająć nową powierzchnię, zoptymalizować łańcuchy dostaw lub poszukują strategicznej lokalizacji zapewniającej dostęp do siły roboczej – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie mniejszymi obiektami i powierzchnią wystawową w pobliżu większych aglomeracji, ale podaż jest niewystarczająca w stosunku do popytu, co z pewnością zmieni się w najbliższych kilku latach – dodaje ekspert.
Według raportu „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce, I kwartał 2018” międzynarodowej firmy doradczej Cresa podaż od stycznia do końca marca 2018 roku wyniosła ponad 400 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni oddano do użytku w Polsce Centralnej (212 900 mkw.), w trakcie budowy jest tam ponad 400 tys. mkw. Pod tym względem region ten ustępuje tylko Górnemu Śląskowi, gdzie buduje się obecnie 423 tys. mkw. Na trzecim miejscu znajduje się region Polski Wschodniej, gdzie w budowie jest prawie 200 tys. mkw.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.