Spory apetyt na polskie nieruchomości

13 lutego 2018

Krajowy rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych zakończył ubiegły rok z rekordowym wynikiem transakcji szacowanym na około 5,1 mld. euro, co stanowi wzrost r/r o 11 proc. Na wypracowany rezultat nie miały wpływu przesunięcia finalizacji znaczących transakcji na początek tego roku. Szczególnie pracowity dla inwestorów był ostatni kwartał, w którym sfinalizowano transakcje o łącznej wartości przekraczającej połowę wolumenu zaraportowanego w 2017 roku.

Sektor handlowy na czele. Rośnie zainteresowanie logistyką

W minionym roku łączny wolumen transakcji przeprowadzonych w sektorze nieruchomości handlowych był zbliżony do poziomu z roku 2016 i wyniósł prawie 2 mld Euro, co stanowi 37 proc. całorocznego wolumenu transakcji. W ostatnim kwartale właściciela zmieniło jedno z kluczowych centrów handlowo–rozrywkowych, wrocławskie Magnolia Park.

- W minionym roku inwestorzy kierowali swoją uwagę również na ośrodki regionalne i mniejsze miasta, dostrzegając w tamtejszych obiektach handlowych szereg możliwości uwolnienia potencjału w średniookresowej perspektywie. To tłumaczy transakcje w Sieradzu, Kaliszu czy Inowrocławiu, a także w innych, często mniejszych miastach - mówi Piotr Goździewicz, Dyrektor, Rynki kapitałowe, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

W 2017 roku w obiekty biurowe nad Wisłą zainwestowano 1,74 mld euro, co stanowi około 34 proc. wolumenu transakcyjnego. W porównaniu do roku 2016, segment ten odnotował około 9 proc. spadek.

Od stycznia do grudnia 2017 roku inwestorzy wykazywali duże zainteresowanie produktami z segmentu magazynowego i logistycznego. W ostatnim kwartale odnotowano znaczącą transakcję magazynową stanowiącą około 15 proc. łącznego wolumenu inwestycyjnego. Sfinalizowane zostało przejęcie jednej z wiodących europejskich firm operujących w sektorze obiektów logistycznych i dystrybucyjnych – Logicor – przez China Investment Corporation. Szacunkowa wycena polskich aktywów Logicor wyniosła około 750 mln euro. Ogółem, 2017 rok zapisał się zauważalnym wzrostem udziału transakcji magazynowych i logistycznych, które odpowiadały za 23 proc. ogólnego wolumenu inwestycyjnego.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.