W założeniu projektowym, istotnym elementem w myśleniu o bryle nowego budynku, było dopasowanie się do sąsiedniego, też mieszkalnego. Ma on rozrzeźbioną elewację oraz asymetryczny dach dwuspadowy.
Budynek przy ulicy Piątkowskiej (na skrzyżowaniu z ulicą świętego Leonarda) w Poznaniu charakteryzuje ciekawa architektura, wyróżniająca go wśród sąsiednich obiektów. Pełni funkcje usługowo-mieszkalne. Zaprojektowano w nim 14 mieszkań o wielkości od 25 do 50 metrów kwadratowych oraz lokale usługowe i biurowe. Powstał na miejscu zdegradowanej przestrzeni, która przez lata była parkingiem. Na elewacji budynku zastosowano materiał EQUITONE z dwóch kolekcji. Praktycznie cała fasada pokryta jest białymi panelami EQUITONE [tectiva] TE 90, natomiast wejście zostało zaakcentowane płytami z kolekcji [natura].
- Wejście do obiektu zwraca uwagę poprzez zastosowanie płyt EQUITONE [natura] N 074 w kontrastowym, grafitowym kolorze – mówi Łukasz Sterzyński, partner w pracowni Easst Architects. – Zostało ono wycofane w stosunku do lica głównej elewacji. W ten sposób wytworzył się podcień wejściowy. Dzięki swoim gabarytom płyty te pozwalają na różnorodne kształtowanie podziałów. Elewacja wentylowana umożliwia tworzenie budynków o idealnych kształtach i podwyższonych parametrach cieplnych. Natomiast matowa powierzchnia płyt ciekawie kontrastuje z powierzchniami przeszkleń.
- Budynek przy Piątkowskiej jest doklejony do XIX-wiecznej kamienicy – dodaje Marcin Sucharski, partner w pracowni Easst Architects. – Plan miejscowy zakładał dość niefortunne wycofanie go w stosunku do istniejącego. Udało się ten efekt złagodzić, stosując nowoczesne lukarny. Sama okolica zyskuje na wartości poprzez nowe inwestycje. Widzimy tam mieszankę budynków mieszkalnych i biurowych powstałych ciągu ostatnich dwudziestu lat oraz bloków z poprzedniego ustroju. Wcześniej dość chaotyczna, zabudowa zyskuje bardziej zwarty charakter.
W założeniu projektowym istotnym elementem w myśleniu o bryle nowego budynku było dopasowanie się do sąsiedniego, też mieszkalnego. Ma on rozrzeźbioną elewację oraz asymetryczny dach dwuspadowy. Pomysłem architektów było zatem stworzenie stromych dachów przełamanych nowoczesnymi lukarnami, które wpasują się w założenia planu miejscowego, są jednak wyrazem współczesnego myślenia o projektowaniu.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.