W których aglomeracjach jest najwięcej firm?

27 lipca 2017

W opracowaniu przedstawione są dane dotyczące liczebności firm w 10 największych aglomeracjach w kraju. Zastosowano uproszczoną delimitację obszarów metropolitalnych polegającą na zsumowaniu danych z miasta centralnego i graniczących z nimi bezpośrednio okolicznych powiatów.

Przyjęty zakres czasowy (2012-2016) wynika z dostępności danych źródłowych w Banku Danych Lokalnych GUS. Warto nadmienić, iż na spółki prawa handlowego przypada olbrzymia większość przychodów polskich firm, a więc ich liczba w dużej mierze wskazuje na stopień rozwoju lokalnej gospodarki, a zmiana liczby na dynamikę tego rozwoju.

Spółki prawa handlowego

W roku 2016 liczba zarejestrowanych spółek prawa handlowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne) wyniosła nieco ponad 500 tysięcy. Rozkład geograficzny liczby siedzib spółek tego typu przedstawia się następująco:

Zdecydowanie najwięcej siedzib spółek znajduje się w warszawskiej aglomeracji, ponad 147 tys. Oprócz Warszawy siedziby spółek koncentrują się w 5 głównych ośrodkach regionalnych (Poznań, GOP, Kraków, Trójmiasto i Wrocław), w których zgromadziło się od 27 tys. do 32 tys. siedzib. W Łodzi i Szczecinie można znaleźć odpowiednio 15,7 tys. i 13,3 tys. siedzib. Listę zamykają Lublin i Bydgoszcz z liczbami na poziomie 8 i 6,5 tys. siedzib.

Interesujące jest to, że niespełna 1/3 wszystkich spółek jest zarejestrowana w stołecznej aglomeracji zamieszkałej jedynie przez około 8% ludności kraju, kolejna 1/3 jest zarejestrowana w 9 pozostałych największych skupiskach miejskich zamieszkałych przez 25% ludności i pozostała 1/3 przypada na resztę kraju zamieszkaną przez 67% ludności. Widać więc wyraźnie, iż spółki tego rodzaju koncentrują się w największych miastach i ich okolicach.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.