Warszawa to miasto zaskakujące, dynamiczne, pełne energii i każdego roku odkrywane przez coraz większe rzesze turystów. Miasto, które zostało praktycznie w całości zniszczone podczas II wojny światowej, po odbudowie tkanki miejskiej i infrastruktury, śmiało wkroczyło w nowe stulecie sięgając po coraz to nowocześniejsze rozwiązania architektoniczne. Warszawa, jako stolica, korzysta także z dynamicznego rozwoju całego kraju – Polska to jedno z największych i najszybciej rozwijających się państw w Europie.
Warszawę zamieszkuje około 1,7 mln osób, co pod względem populacji stawia ją m.in. obok Wiednia. Stolica Polski nie ustępuje zachodnim metropoliom także pod względem zamożności – jej PKB wynosi 147% średniej Unii Europejskiej i z pewnością nie jest to szczyt jej możliwości. Doskonale widać to na przykładzie rynku nieruchomości komercyjnych. Warszawa może obecnie zaoferować ponad 5 mln mkw. powierzchni biurowej, a w kolejnych trzech latach przybędzie jej ponad 855 000 mkw. Oznacza to, że stolica Polski znajduje się w absolutnej europejskiej czołówce. Ponadto dane podsumowujące 2017 rok pokazują dalszy dynamiczny rozwój na tym rynku, gdyż mimo stale powiększającego się wolumenu powierzchni, wskaźnik pustostanów spadł do 11,7%. To bardzo dobry wynik na tle innych europejskich rynków, gdyż, jak wynika z analiz międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, Warszawa, obok Moskwy i Stambułu, w ciągu najbliższych pięciu lat będzie w czołówce miast najszybciej rozwijających rynek powierzchni biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zaplecze i potencjał Warszawy można zauważyć nie tylko poprzez obserwację przekształceń na rynku nieruchomości. Miasto zajmuje aż ósme miejsce w rankingu „fDi Major European Cities of the Future 2018/19”. Warszawa znalazła się także na 23. miejscu w rankingu „Deutsche Bank Research Mapping the World’s Prices 2017”, z czego wynika, że – w porównaniu do innych najważniejszych metropolii na świecie – stolica Polski jest miastem bezpiecznym, charakteryzuje się relatywnie niskimi kosztami życia, niewygórowanymi cenami nieruchomości oraz nie jest zatłoczona. Co więcej, Warszawa jest w tym rankingu wyżej niż Bruksela, Nowy Jork, Paryż, Londyn czy Moskwa. Warszawa bardzo dobrze wypada także w zestawieniu „Tholons Services Globalization Index 2017”, zajmując w nim 23. miejsce, a warto dodać, że tylko pięć europejskich miast znalazło się w pierwszej trzydziestce.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.