W ostatnich dziesięciu latach jesteśmy świadkami stopniowego rozwoju budownictwa mieszkaniowego, przy czym liczba oddawanych mieszkań w każdym z lat była ściśle uzależniona od koniunktury gospodarczej w kraju.
Było to szczególnie widoczne w latach 2006-2008, kiedy to rozpoczęto rekordową ilość budów uwzględniając okres po roku 1989. W efekcie w roku 2008 oddano w całej Polsce aż ponad 165 tysięcy mieszkań. W wyniku światowego kryzysu gospodarczego, który wybuchł w 2008 roku ilość oddawanych mieszkań spadła do niespełna 131 tysięcy w roku 2011. W kolejnych latach koniunktura budowlana odżywa, a rok 2016 zapowiada się rokiem rekordowym w tej dziedzinie gospodarki.
Do niniejszego zestawienia wzięto 10 największych polskich metropolii oraz dwa interesujące ze względu na rynek mieszkaniowy aglomeracje Rzeszowa i Białegostoku.
Łącznie w tych 12 miastach i ich okolicach wybudowano w rozpatrywanym okresie nieco ponad połowę (53,8%) wszystkich mieszkań wybudowanych w Polsce. Jednocześnie omawiany obszar zamieszkiwało jedynie 35% ludności kraju. Wskazuje to na zjawisko znacznie intensywniejszego budownictwa mieszkaniowego w dużych miastach. Jest to zbieżne z trendami demograficznymi omawianymi we wcześniejszym wydaniu magazynu Projekt Inwestor.
Najwięcej mieszkań wybudowano w aglomeracji Warszawy, tj. ponad 253 tysiące mieszkań, co stanowi aż blisko 1/3 wszystkich wybudowanych mieszkań w miastach. Kolejne metropolie: Trójmiasto i Kraków mogą się pochwalić oddaniem około 100 tysięcy mieszkań. Znaczące rynki mieszkaniowe stanowią także aglomeracje Wrocławia i Poznania, w których oddano odpowiednio 82 i 75 tysięcy mieszkań. Szósta w kolejności aglomeracja katowicka odnotowała wybudowanie tylko nieco ponad 53 tysięcy mieszkań co potwierdza kiepską kondycję demograficzną tego regionu. Również Łódź borykająca się z odpływem mieszkańców wykazała wynik zaledwie na poziomie 33 tysięcy wybudowanych mieszkań.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].