Firma doradcza JLL podsumowała sytuację polskim rynku biurowym w 2017 r.
Polska to bardzo atrakcyjna lokalizacja dla międzynarodowych inwestorów, czego odzwierciedleniem są bardzo dobre wyniki i dynamiczny rozwój regionalnych rynków biurowych w 2017 r.
- Dynamiczny wzrost zatrudnienia generowany między innymi przez firmy z sektora usług dla biznesu, przełożył się na wzrost zapotrzebowania na powierzchnię biurową. To z kolei miało swój bezpośredni wpływ na dynamikę rynków najmu. W całym 2017 r. popyt brutto na biura wyniósł 1,5 mln mkw., z czego 674 600 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin). To wynik o 15% lepszy od tego zanotowanego w 2016 r. Z wyłączeniem stolicy, największą aktywnością najemców charakteryzował się Kraków, gdzie wynajęto prawie 201 000 mkw. - komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.
Dobra koniunktura charakteryzowała również Wrocław i Trójmiasto, gdzie podpisano umowy najmu odpowiednio na 169 500 mkw. i 113 200 mkw. Poznań z kolei odnotował ponad 22% wzrost popytu, dzięki transakcji przednajmu na 25 500 mkw. zawartej przez poufnego najemcę w kompleksie Nowy Rynek. Łódź też nie pozostawała w tyle i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów.
- Poza Warszawą w ubiegłym roku podpisano łącznie trzynaście umów przekraczających 10 000 mkw., czyli o sześć więcej niż w całym 2016. Rosnąca liczba dużych kontraktów potwierdza dobrą kondycję rynków regionalnych w Polsce. Warto również zauważyć, że najemcy coraz częściej interesują się elastycznymi biurami i coworkingami, co prowadzi do wzmożonej aktywności operatorów tego typu biur nie tylko w Warszawie - mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].