Śródmieście Łodzi zmienia się w niesamowitym tempie. Jednym z ciekawych nowoczesnych obiektów jest Hi Piotrkowska – wielofunkcyjny kompleks typu mixed-use, zlokalizowany przy centrum przesiadkowym Piotrkowska Centrum.
Hi Piotrkowska to kompleks składający się z trzech budynków: 20-piętrowej wieży biurowej połączonej z 7-piętrowym hotelem oraz 5-piętrowego budynku biurowego. Inwestycja oferuje 21 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej klasy A+ oraz 5 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej. Pierwszy budynek to dwudziestopiętrowa wieża o wysokości 82 m, która stała się najwyższym łódzkim biurowcem. Drugi, pięciopiętrowy, budynek przylega do pierzei ulicy Piotrkowskiej i tworzy kameralną powierzchnię biurową połączoną z placówkami gastronomicznymi na parterze. Dopełnieniem kompleksu jest hotel Hampton by Hilton z 149 pokojami oraz trzema salami konferencyjnymi. Zwraca uwagę jego elewacja wykonana z płyt włóknocementowych EQUITONE [tectiva] TE 90.
- Projekt ma długą historię – przypomina Igor Galas, partner w pracowni PRC Architekci, współautor i generalny projektant zespołu Hi Piotrkowska. – Pierwsze szkice rozpoczęliśmy piętnaście lat temu dla innego inwestora. Globalny kryzys 2008 r. zahamował prace i od tego czasu zmieniło się grono udziałowców. Ale nasze zaangażowanie w ten unikalny projekt stanowiło zawsze wartość dodaną. Jesteśmy pracownią znaną, działającą od 25 lat, z dużym doświadczeniem w projektowaniu funkcji występujących w komplekcie Hi Piorkowska, między innymi w otoczeniu zabytków. Z obecnym inwestorem – Master Management Group – łączy nas długoletnia współpraca. Zaś myślą przewodnią przy projektowaniu inwestycji było poszanowanie wyjątkowości miejsca i umiar w stylistyce. Jestem łodzianinem z urodzenia i wykształcenia i do terenu inwestycji od czasów studenckich mam osobisty sentyment.
Projekt ma dwie skale: ulicy Piotrkowskiej w budynku plombowym i alei Mickiewicza/Piłsudskiego w budynku hotelowym i wieży biurowej. Brak widoczności tych budynków z wnętrza ulicy Piotrkowskiej – poprzez ich odsunięcie – był jednym z warunków konserwatora zabytków dla ich akceptacji. W tym celu zamodelowano całe Śródmieście i w animacjach najazdowych badano spełnienie tego warunku.
- Górujący nad centrum Łodzi kompleks świetnie dopełnił panoramę zmieniającego się miasta – mówi Justyna Drużyńska, Director of Office Operations w MMG. – 82-metrowa wieża biurowa zachęca do wjechania na szczyt i podziwiania widoków. Nienachalna zabudowa Hi Piotrkowska, z odsuniętymi od skrzyżowania i przejścia dla pieszych budynkami, podnosi funkcjonalność przestrzeni. Patrząc na całość tej inwestycji oraz jej otoczenie, trudno sobie wyobrazić lepsze zwieńczenie słynnej Pietryny.
Reklama
Zdaniem Igora Galasa wzorowa była również współpraca z wykonawcą. Erbud to dojrzały wykonawca, ale także partner inwestycyjny. Faza wykonawcza projektu była wykonywana w systemie Design & Build i przebiegała bardzo harmonijnie.
Inwestycja jest zlokalizowana w jednym z najważniejszych punktów śródmieścia Łodzi. Stanowi domknięcie najważniejszego ciągu kwartałów zabudowy śródmiejskiej wyznaczonego ulicą Piotrkowską i aleją Kościuszki przy głównej arterii W-Z miasta – alei Mickiewicza. Tuż obok znajduje się tak zwana Stajnia Jednorożca – Piotrkowska Centrum. Niezwykły przystanek powstał w ramach modernizacji trasy W-Z. Konstrukcja wiaty przystankowej oparta jest na stalowych słupach, a szklane kolorowe zadaszenie przypomina witraż. To właśnie dzięki nim projekt autorstwa Jana Gałeckiego jest ponoć unikatowy w skali świata.
- Z uwagi na lokalizację na obszarze pomnika historii, jakim jest strefa ulicy Piotrkowskiej, projekt podlegał szczegółowym konsultacjom – podkreśla Igor Galas. – Ukształtowanie zespołu podyktowane jest nawiązaniem do wspomnianych dwu skal zabudowy przestrzennej: ulicy Piotrkowskiej i alei Mickiewicza. Główne kubatury zespołu wycofane są od linii zabudowy Piotrkowskiej z maksymalnym odsunięciem budynku wysokościowego od tej linii. Budynki odpowiadają parametrom wielkościowym zabudowy nowej Łodzi realizowanej od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Trzeci, najmniejszy element to niewielki budynek biurowy z usługami w parterze o gabarytach frontu typowej kamienicy łódzkiej. Zamyka od południa zachodnią pierzeję ulicy Piotrkowskiej.
Architekturę zespołu tworzy zdyscyplinowana kompozycja kubicznych brył. Zrównoważona od strony ulicy Piotrkowskiej do bardziej zdynamizowanej od strony alei Kościuszki. Fasady to zrytmizowane kompozycje lizen i pilastrów, zróżnicowane w rysunku i materiale w ramach poszczególnych budynków, a jednocześnie zgodne dla poczucia całości. Ten efekt wzmacnia od południa wspólny fronton podium wieży i hotelu – symetryczny gabarytowo i wysokościami attyk. Proporcje partii pełnych i przeszklonych fasad odpowiadają przeznaczeniu budynków tak jak sposób oświetlenia ich okien.
Fasada budynku hotelowego wykonana jest jako ściana wentylowana z płyt włóknocementowych EQUITONE [tectiva] TE 90 na podkonstrukcji aluminiowej. W podobnej technologii wykonane są elewacje małego biurowca, lecz z nieco bardziej wyszukanym reliefem i detalem od strony ulicy Piotrkowskiej. Również w partiach pełnych elewacyjnych starano się – poprzez podziały i zróżnicowanie w planach – nadać ścianom wyraźną rytmikę. Elewacje budynku wieżowego wykonane są w technologii aluminiowej ściany kurtynowej – elementowej. Fasadę wyróżniają kanelowane lizeny organizujące wszystkie składowe: narożniki, nadwieszenia, wycofania, attyki i balustrady, a także ażury wentylacyjne.
- Wybór jasnej kolorystyki okładzin fasad, jakkolwiek podjęty niezależnie, koresponduje z bielą wiaty węzła przesiadkowego i jej artykulacją mnogości smukłych, wertykalnych elementów. Ta relacja rozszerza poniekąd kompozycję zespołu na cały fragment alei Mickiewicza w tym historycznie i komunikacyjnie newralgicznym punkcie miasta – zwraca uwagę Igor Galas.