Czy nowy podatek bankowy ograniczy finansowanie projektów deweloperskich?
Czy nowy podatek bankowy ograniczy finansowanie projektów deweloperskich?
Mateusz Juroszek, Wiceprezes ATAL S.A.
Dla deweloperów nowy podatek może mieć negatywny wpływ ze względu na wzrost kosztów kredytu i nieco ograniczyć podaż projektów. Należy liczyć się z próbą „przerzucenia” przez banki kosztów nowego podatku na klientów pomimo, że ustawa tego zabrania. W bieżącym roku istotnie wzrosły też opłaty na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które część banków przerzuciła już na klientów. Dla słabszych podmiotów w branży deweloperskiej może to poskutkować podniesieniem cen kredytu i eliminacją przedsięwzięć na granicy rentowności.
Czynnikiem łagodzącym, w przypadku silnych deweloperów, jest możliwość skorzystania z alternatywnych źródeł finansowania (np. obligacje). Ponadto dla banków obsługa deweloperów będzie nadal atrakcyjna gdyż zapewnia im wysokie osady środków zgromadzonych na rachunkach powierniczych.
Podsumowując uważamy, iż wpływ nowego podatku będzie selektywny. Silne podmioty, realizujące projekty o wysokiej rentowności będą nadal finansowane przez banki a dodatkowo będą mogły pozyskiwać finansowanie poprzez emisje obligacji. Projekty o niskiej rentowności mogą mieć problem ze znalezieniem źródła finansowania.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].