Cztery duże ośrodki akademickie – Trójmiasto, Katowice, Łódź i Poznań – z sukcesem walczą o inwestorów z sektora SSC/BPO.
- Kapitał ludzki ma coraz większe znaczenie dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dlatego miasta z dobrym zapleczem akademickim są atrakcyjne dla najemców, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych procesów, gdzie potrzeba wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Firmy coraz chętniej angażują się w różnego rodzaju programy na uczelniach, szkoląc sobie przyszłą kadrę - mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.
Łódź: współpraca szkół i biznesu
Według danych ABSL, Łódź jest najlepiej w kraju ocenianym miastem w kontekście współpracy centrów usług ze szkołami wyższymi. – Na łódzkich uczelniach studiuje ok. 87 tys. osób, a środowisko akademickie bardzo wspiera biznes. Na tutejszych politechnice oraz uniwersytecie powstają fakultety, a nawet całe kierunki dla branży BPO/SSC/IT. To wszystko ma niebagatelne znaczenie dla lokalnego rynku pracy – ocenia Marta Pyziak, dyrektor łódzkiego biura Cresa Polska. Łódź jest szóstym w kraju centrum nowoczesnych usług dla biznesu. Obecnie w sektorze BPO/SSC/IT zatrudnionych jest tutaj ponad 20 tys. pracowników (dane ABSL).
- Najczęściej miastem interesują się firmy z sektora SSC, oferujące procesy: F&A, payroll, procurement, a ostatnio coraz częściej również supply chain. Ostatnio zauważyliśmy też, że firmy produkcyjne, działające w regionie łódzkim, otwierają w mieście swoje centra usług wspólnych - mówi Michał Śmiechowicz, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi.
Wśród nowych graczy na łódzkiej scenie SSC w ubiegłym roku pojawili się bądź znacznie rozwinęli działalność: BFF Banking Group, BSH IT, Globalne Centrum Kompetencyjne Philips, Commerz Systems.
- Łodzi zaufali najwięksi deweloperzy biurowi w kraju. Dzięki temu firmy z branży SSC nie muszą tutaj długo czekać na powierzchnię, której potrzebują. Całkowite zasoby biurowe w mieście wynoszą ok. 469 tys. mkw., a pustostany – 8,7 proc. - komentuje Bolesław Kołodziejczyk.
Poznań: więcej informatyków
Kolejnym ważnym ośrodkiem centrów usług dla biznesu jest Poznań. Według danych Miasta Poznania za 2018 r. zatrudnienie znajduje tutaj 17,5 tys. osób.
- W ostatnich miesiącach widzimy zwiększoną aktywność firm z branży IT. Poznańskie uczelnie z roku na rok kształcą coraz większą liczbę absolwentów kierunków informatycznych. Obecne już w mieście firmy z tej branży zwiększają zatrudnienie i pozyskują kolejne procesy - mówi Katarzyna Sobocińska, zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania.
W ubiegłym roku na wejście do Poznania zdecydowały się m.in. brytyjskie firmy: Computacenter (planowane zatrudnienie do 200 osób), GSK – kolejna inwestycja w stolicy Wielkopolski, tj. centrum finansowo-księgowe (200 osób) oraz wielojęzyczne centra obsługi klienta – Transcosmos z Japonii (500 osób) i Conectys z Rumunii (do 100 osób). W mieście powstały również nowe centra badawczo-rozwojowe pochodzące z Niemiec: Homag, Payworks oraz FEV. Również w Poznaniu, firmy obecne tutaj od lat, jak Sii czy Volkswagen Group Services, zwiększają zatrudnienie.
- Sektor BPO/SSC jest dla naszego miasta niezwykle ważny, ponieważ tworzy miejsca pracy oparte na wiedzy, a zatrudnienie w nim znajdują m.in. absolwenci poznańskich uczelni. Ze względu na niski poziom bezrobocia w mieście, chcielibyśmy przyciągać przede wszystkim firmy, które oferują miejsca pracy dla wykwalifikowanej kadry i umożliwiają pracownikom nieustanny rozwój - mówi Katarzyna Sobocińska.
Poznań jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Na 25 uczelniach studiuje ponad 110 tys. osób. Na kierunkach związanych z IT w ciągu dwóch lat przybyło 800 osób.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].