W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy siedzibę instytucji kulturalnej, która promuje wiedzę o Solidarności, ale także pełni funkcje centrum dialogu o współczesnym świecie. Budynek został zaprojektowany przez pracownię PPW FORT i kształtem przypomina… statek, w końcu to m.in. w Stoczni Gdańskiej zapoczątkowane zostały zmiany ustrojowe w Polsce.
Budowa obiektu rozpoczęła się w 2010 roku i trwała 4 lata. Deklarowanym celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.
ECS zlokalizowane jest na obszarze gdańskiego Młodego Miasta w pobliżu Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. To właśnie na tym terenie 16 grudnia 1970 otworzono ogień do strajkujących gdańszczan, a 31 sierpnia 1980 Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumień gdańskich, dających początek zmian w Polsce.
W konkursie architektonicznym na zaprojektowanie siedziby ECS wzięło udział 58 zespołów architektonicznych z całego świata. Czym wyróżnił się projekt pracowni PWW Fort?
Przede wszystkim odpowiednim nawiązaniem do historii tego miejsca. Zarówno w sensie dosłownym – zbudowano obiekt, który szkieletem przypomina ogromny kadłub statku, niegdyś produkowanych w stoczni oraz przenośnym – zakładu produkcyjnego, w którym zaczęły się zmiany systemowe w Polsce.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].