Z najnowszego raportu „Co-working 2018”, przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że w 2017 roku popyt na elastyczne miejsca pracy wzrósł do rekordowego poziomu na całym świecie.
W raporcie przedstawiono zmiany zachodzące w sektorze elastycznych miejsc pracy oraz stopień dojrzałości rynku, którego liderem w skali globalnej jest Wielka Brytania. Na sektor ten przypadło 21% łącznego wolumenu transakcji najmu powierzchni biurowych zawartych w Londynie w 2017 roku w porównaniu z zaledwie 8,5% rok wcześniej. Udział Wielkiej Brytanii w globalnym rynku elastycznych miejsc pracy wzrósł do 32% w porównaniu z 27% dla USA i 22% dla regionu EMEA (bez Wielkiej Brytanii).
W centrum Londynu popyt na elastyczne miejsca pracy osiągnął rekordowe 232 250 mkw. i stanowił ponad 21% łącznego wolumenu transakcji najmu zawartych na rynku nieruchomości biurowych w stolicy Wielkiej Brytanii. W 2017 roku średni czynsz za tego typu powierzchnie w Londynie wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem o 10% do ponad 705 GBP za mkw.
Łączne zasoby elastycznych miejsc pracy w Londynie wynoszą ponad 929 000 mkw., czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w Amsterdamie, który z ok. 371 600 mkw. zajął drugie miejsce w zestawieniu. W obu miastach odnotowano znaczny wzrost aktywności w tym sektorze – w Amsterdamie popyt wzrósł do prawie 27 500 mkw., co stanowiło 7% całkowitego wolumenu transakcji najmu zawartych w stolicy Holandii w 2017 roku.
W innych miastach europejskich za wzrost popytu na elastyczne miejsca pracy odpowiadają przede wszystkim rozwijające się centra technologiczne. Brexit to szansa dla Berlina, który będzie przyciągać startupy – na przykład w związku z planami ekspansji firma WeWork zamierza pozyskać aż 92 900 mkw. powierzchni w stolicy Niemiec. Sukces sektora nowych technologii w Sztokholmie przełożył się na spadek stopy pustostanów i wzrost czynszów, co przyczyni się do dalszego rozwoju rynku elastycznych powierzchni biurowych.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].