Duży nacisk położono na pokoje, w których ludzie chcą się wyciszyć. Intencją był styl wykończenia ścian nawiązujący do loftowego charakteru kompleksu Koneser, stąd na przykład wykorzystanie tynku dekoracyjnego o wyglądzie betonu. Podobnie rzecz się ma ze ścianami zewnętrznymi, na których zamontowano panele z włókno-cementu EQUITONE [natura], dobrze komponujące się z czerwonymi cegłami
Centrum Praskie Koneser, zlokalizowane w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, zupełnie odmieniło oblicze tej części miasta. Stało się barwnym, tętniącym życiem centrum kultury i rozrywki. Mieszczą się tam sale konferencyjne, liczne kluby, kawiarnie i restauracje. Niezwykłą atrakcję stanowi Muzeum Polskiej Wódki.
W zrewitalizowanym kompleksie znalazł się też lifestylowy hotel Moxy Warsaw Praga. Należy on do amerykańskiej sieci Marriott International. Powstał trzy lata temu z myślą o tych, którzy cenią sobie stylowe i nowoczesne wnętrza. Designerski wystrój kojarzy się z industrialnym klimatem oraz swobodną atmosferą, dzięki czemu obiekt stanowi świetne miejsce zarówno na spotkania biznesowe, jak i relaks z przyjaciółmi.
– To piękny hotel, zlokalizowany w samym sercu warszawskiej Pragi – uważa Marzena Szawarska-Niczko, dyrektor marketingu w sieci Dobry Hotel. – Bez wątpienia to miejsce nie ma konkurencji w tej części stolicy. Koneser to połączenie najwyższej jakości architektury i bogatej oferty zarówno dla klientów biznesowych, jak i turystów. Powierzchnie biurowe, eventowe, galerie, restauracje i sklepy – wszystko skoncentrowane w artystycznej dzielnicy stolicy, jedynie dwa kilometry od Starego Miasta. W Moxy znajduje się salka konferencyjna mieszcząca do 8 osób – idealna na kameralne spotkania biznesowe lub szkolenia. Natomiast na terenie kompleksu Centrum Praskie Koneser, zaledwie parę kroków od hotelu, można wynająć obszerne sale konferencyjne dla dużo większych grup.
Miejsce doceniane jest nie tylko za szeroką ofertę i walory architektoniczne, ale także za rozwiązania proekologiczne (certyfikat BREEAM na poziomie Excellent) i prospołeczne. Centrum Praskie Koneser zostało wyróżnione Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii najlepsza rewitalizacja i dostępność. Kapituła zwróciła uwagę na dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
– Wszystkie budynki w Koneserze były projektowane przez pracownię Juvenes – wyjaśnia Barbara Kowzan, architekt wnętrz, właścicielka studia Manuttone. – Nasza firma, na zlecenie generalnego projektanta architektury i z akceptacją Marriotta oraz inwestora, firmy Liebrecht & Wood wraz z BBI, wykonała projekt wnętrz hotelu Moxy. Prace rozpoczęły się w końcu 2016 roku i obejmowały wszystkie przestrzenie wspólne.
Reklama
Główną wytyczną sieci Marriott oraz przedstawicieli Liebrecht & Wood, współinwestora i dewelopera hotelu i całego Centrum Praskiego Koneser, było zaprojektowanie obiektu odpowiadającego standardom Moxy. Wówczas była to stosunkowo nowa marka sieci, ukierunkowana na osoby aktywne zawodowo, które uwielbiają podróżować bez względu na wiek.
– Początkowo wydawało mi się, że we wnętrzach Moxy lepiej czują się młode osoby – mówi Barbara Kowzan. – Jednak zwiedzając hotele tej marki w Amsterdamie i Berlinie zauważyliśmy, że jest w nich spora grupa ludzi w wieku emerytalnym. Czyli grono odbiorców jest znacznie szersze. Drugim założeniem było wpisanie hotelu Moxy w strukturę wymagającej tkanki Konesera. Istniejący budynek to wiele niespodzianek, ale taki jest urok historycznych obiektów.
Otwarty w 2019 roku hotel Moxy znajduje się w zabytkowej części kompleksu dawnej Warszawskiej Fabryki Wódek Koneser. W miejscu, gdzie obecnie jest lobby, niegdyś znajdował się magazyn alkoholi graniczący z budynkiem filtracji. Dużo później zlokalizowano w tym miejscu kultowy klub Sen Pszczoły.
Oczywiście Koneser, a więc i wódka, stanowiły inspirację dla architektów wnętrz. Z budynku filtracji pozyskano zatem kadzie, na przykład te umieszczone dziś na ścianie lobby oraz jako indywidualnie zaprojektowane siedziska. Pamiątką po magazynie są również butelki nad kominkiem w głównej części hotelu. To była podstawa do wymyślenia pewnej historii, opowieści. Ale projektanci nie chcieli, aby tylko wódka była motywem przewodnim hotelu.
Wiele elementów dotyczących funkcji oraz wykończenia jest ściśle określonych w ten sposób, by zachować charakterystyczny wizerunek marki. Naturalnie duży nacisk położono też na pokoje, w których ludzie chcą się wyciszyć. Intencją był styl wykończenia ścian nawiązujący do loftowego charakteru kompleksu Koneser, stąd na przykład wykorzystanie tynku dekoracyjnego o wyglądzie betonu.
Podobnie rzecz się ma ze ścianami zewnętrznymi. Głównym celem renowacji było połączenie historycznej zabudowy z modernistycznymi elementami. Odnowiono stare, skrzynkowe okna raz zabytkowe elementy fasady. Na elewacji budynku wykorzystano płyty z włókno-cementu EQUITONE. Do realizacji wybrano panele z kolekcji [natura] w kolorze N 074. Każdy z nich jest unikalny, jedwabiście gładki, ukazując surową fakturę materiału włókno-cementowego oraz losowo rozmieszczone w masie włókna. Świetnie komponują się z odnowionymi, zabytkowymi czerwonymi cegłami. Poza efektem wizualnym budynek zyskał gwarancję trwałości elewacji, która odporna jest na zmienne warunki atmosferyczne.
– Przestronne lobby, centralne miejsce hotelu, otwarte jest przez całą dobę – prezentuje Magdalena Kamecka, Sales&Marketing Manager w Moxy Warsaw Praga. – Służy do rejestracji gości, a także umożliwia spędzanie czasu w różnych częściach obiektu, takich jak całodobowy bar, przestrzeń do pracy czy strefa gier. Projekt architektoniczny wnętrz autorstwa studia Manuttone opiera się na połączeniu historii miejsca ze standardami lifestylowego charakteru marki Moxy. Jedną z ciekawostek na temat historycznego budynku, w którym obecnie mieści się Moxy, jest fakt, że dzisiejsze lobby hotelu było niegdyś magazynem alkoholi. Pamiątką jest dekoracja z butelek nad kominkiem znajdującym się w głównej części hotelu. Innym elementem zachowanym z przeszłości i zastosowanym w nowej przestrzeni są drzwi, które prowadziły do działającej w tym budynku klubokawiarni o nazwie Sen Pszczoły. Zostały one odrestaurowane i wykorzystane jako element dekoracyjny we wnętrzu lobby. Podobnie zachowały się stare lampy, które także odnowiono i umieszczono w murach hotelu.
– Zostaliśmy wybrani w procedurze przetargu prywatnego, czyli na zaproszenie inwestora – przypomina Marcin Wasylko, dyrektor oddziału Szczecin firmy budowlanej Erbud S.A. – To wiarygodny, rzetelny partner. Przy czym ważne były wymagania konserwatorskie, czyli wprowadzenie nowej funkcji obiektu przy jednoczesnym zachowaniu maksimum istniejącej struktury budynku i wyeksponowaniu elementów zabytkowych. Zamierzenia inwestycyjne zmierzały do przywrócenia walorów architektonicznych elementom lub strukturom zniekształconym w trakcie użytkowania obiektu przed podjęciem działań rewitalizacyjnych. Odpowiadaliśmy między innymi za przywrócenie do pierwotnej formy części zamurowania, a także zniekształconych otworów okiennych i drzwiowych. Odbudowaliśmy dach, odtworzyliśmy i odnowiliśmy ceglaną elewację, utrzymując integralność i jednolitość stylistyczną. Odrestaurowaliśmy słupy żeliwne, odtworzyliśmy stalową galanterię według wymogów konserwatorskich.
Obiekt oferuje 141 pokoi wyposażonych w komfortowe łóżka, multimedialne telewizory, WiFi i porty USB. Do dyspozycji gości są całodobowy Bar Moxy, przestrzenie co-workingowe, podziemny parking czy stylowy iron room (pokój do prasowania). Pobyt w hotelu Moxy Warsaw Praga niewątpliwie zapada w pamięć.