Wyspa Spichrzów to świetne miejsce w centrum Gdańska. Jest więc bardzo atrakcyjna dla deweloperów i oczywiście dla mieszkańców. Ostatnio stała się wręcz wizytówką miasta.
Gdańska Wyspa Spichrzów jest położona w centrum miasta: między Motławą a jej przekopem - Nową Motławą. Pierwsze spichlerze powstały już w XIV wieku. Niestety, w 1945 roku wyspa została prawie całkowicie zniszczona. Przez wiele lat prawie nic się tam nie działo. Dopiero stosunkowo niedawno prace ruszyły pełną parą.
- Chmielna Park to osiedle, które powstało przy ulicy Chmielnej, w południowej części Wyspy Spichrzów. Obecnie to świetna, prestiżowa lokalizacja. Na naszej działce o powierzchni około 2 hektarów powstały trzy budynki. - mówi Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w firmie deweloperskiej INPRO S.A
Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2011 roku. Zostały tam wykonane tereny zielone i mała architektura. Na parterach powstały lokale usługowe. Centralne miejsce całego kompleksu to plac przed najwyższym budynkiem (wieżą), od strony ulicy Chmielnej.
Pierwszy budynek oddano do użytku w trzecim kwartale 2013 r. Kolejny - z górującą nad osiedlem dziewięciokondygnacyjną wieżą - ukończono dwa lata później, w październiku 2015 roku. W tym budynku, na piętrach od trzeciego do szóstego, znajdują się powierzchnie biurowe. Ostatni obiekt (C) został zrealizowany w końcu 2016 r. W ramach całej inwestycji powstało łącznie 306 lokali.
Reklama
Osiedle zostało docenione przez gdańszczan. W 2015 roku było nominowane do Nagrody Prezydenta Gdańska 2011-2015. W tym samym roku zdobyło II nagrodę w Konkursie Inwestycja Roku organizowanym przez portal trojmiasto.pl
Uwagę zwraca przede wszystkim wysoki budynek B. Wzrok przykuwa grafitowa w sporej części elewacja na tle pozostałych budynków utrzymanych w kolorystyce ceglano-piaskowej. To włókno-cementowe płyty EQUITONE [natura] zamontowane w systemie fasady wentylowanej. Ten materiał jest stosowany coraz częściej, ponieważ daje niesamowite efekty.
Architekci, wykonawcy, a także użytkownicy budynków zgodnie chwalą go za wyjątkową estetykę, trwałość, łatwość montażu i doskonałe parametry techniczne. Panele elewacyjne EQUITONE są dostępne w dużych formatach. Można je przycinać do dowolnych rozmiarów i kształtów w zakładzie lub bezpośrednio na placu budowy. Dlatego możliwości wykorzystania go przez projektantów są nieograniczone.
EQUITONE [natura] jest naturalnym, barwionym w masie materiałem elewacyjnym. Charakteryzuje się wyraźnie widoczną, ale bardzo subtelną strukturą włókno-cementu. Ma jedwabiście gładką, a jednocześnie matową powierzchnię wykończeniową. Występuje w naturalnej, stonowanej palecie barw.
- Projekt inwestycji powstał w DOMUS Studiu Projektowym S.C. Sieniawski & Sieniawski. Nie rozpisywaliśmy przetargu na wybór pracowni architektonicznej. Zaprosiliśmy do współpracy DOMUS, ponieważ podobały nam się projekty, które ta pracownia wykonała wcześniej dla INPRO, między innymi osiedle Nowiec i Willa Krystyna w Sopocie. Wielki wpływ na nasz wybór miało duże doświadczenie DOMUS w zakresie prac z obiektami będącymi pod nadzorem konserwatora. - wyjaśnia Rafał Zdebski.
- Kompozycję osiedla Chmielna Park stanowią trzy budynki tworzące pierzeję ulicy Chmielnej oraz Plac Centralny. Budynki B i C zaprojektowano w formie kwartałów zabudowy (B jest wieżą IX-kondygnacyjną stanowiącą dominantę kompozycyjną zamykającą oś widokową na przedłużeniu ulicy Chmielnej). Trzeci budynek (A) jest zlokalizowany w sąsiedztwie opływu Motławy. Zaprojektowaliśmy zabudowę tarasową w celu maksymalnego wykorzystania walorów widokowych w kierunku Starego Miasta. - opisuje autor projektu, architekt Maciej Sieniawski, współwłaściciel pracowni DOMUS Studio Projektowe S.C. Sieniawski&Sieniawski.
Wszystkie budynki są podpiwniczone podziemnymi halami garażowymi mieszczącymi łącznie ponad 320 miejsc parkingowych. W budynku B część lokali mieszkalnych wyniesiono do poziomu drugiej kondygnacji, co umożliwiło zlokalizowanie dodatkowej hali garażowej na poziomie parteru. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy drugiej kondygnacji otrzymali kameralne, wyniesione ponad poziom ulic ogródki przydomowe oraz wspólną część rekreacyjną z zielenią.