Inwestycja ma powstać w południowo-wschodniej części portu. Za jej realizację odpowiada konsorcjum firm Mostostal Kraków i Budimex. Projekt o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu, wsparto funduszami europejskimi.
Centralną częścią nowej infrastruktury, będzie trzytorowy front rozładowczy o długości trzystu metrów do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw. Sąsiadować będzie z czterema zbiornikami o pojemności 1 tys. m3, stanowiskami rozładunku autocystern oraz rampą umożliwiającą wyładunek kontenerów i sprzętu wojskowego.
Reklama
W zastrzeżonej strefie węzła powstaną stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych. Węzeł umożliwi przeładunek towarów, w tym paliwa lotniczego oraz zaopatrywanie w paliwo samolotów operujących z pyrzowickiego lotniska. Nowa infrastruktura będzie przygotowana do obsługi paliw alternatywnych. Przedsięwzięcie ma jednocześnie charakter interoperacyjny, co oznacza, że nowa infrastruktura przeznaczona będzie do użytku wszystkich zainteresowanych podmiotów korzystających z usług portu lotniczego, zarówno cywilnych, jak i wojskowych oraz firm prowadzących działalność w regionie.
Kontrakt o wartości 144,3 mln złotych na budowę węzła towarowo-paliwowego z bocznicą kolejową Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza portem lotniczym Katowice, podpisało w lipcu. Budowa potrwa niecałe dwa lata. Oddanie do użytku węzła umożliwi rozpoczęcie przez Katowice Airport działalności w czwartym obszarze, po obsłudze ruchu pasażerskiego i cargo, a także obsłudze technicznej samolotów: w magazynowaniu i dystrybucji paliwa lotniczego.