Całkowity koszt inwestycji, łącznie z zakupem aparatury badawczej, wyniósł ponad 240 mln złotych. Inauguracja kompleksu została zaplanowana na najbliższy poniedziałek 9 września.
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar wybudowano przy ulicy Wrzosowej. Na zboczu góry Hałasa powstało osiem budynków, w tym laboratoria - akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej, a także budynki warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.
Reklama
W laboratorium czasu i częstotliwości w przyszłości zostaną zainstalowane zegary atomowe, a wśród nich nowoczesny zegar o nazwie "Fontanna cezowa". W dalszej przyszłości planowane jest też zainstalowanie zegara pracującego na częstotliwościach optycznych, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem w zakresie kształtowania wzorców czasu i częstotliwości.
W kieleckim kampusie powstały m.in. dwie komory akustyczne, w których będzie można badać np. mikrofony, głośniki, czy sprzęt BHP do ochrony przed hałasem. Aby osiągnąć maksymalne wyciszenie, betonowa podstawa pomieszczenia została ustawiona na specjalnych postumentach, sprężynach i matach niwelujących ewentualne drgania z otoczenia.
W kampusie przygotowano także ponad siedemdziesięciometrowy tunel, w którym planowane są np. testy prędkości, z jaką poruszają się drony. Z kolei laboratorium czasu i częstotliwości będzie wspierać system dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających precyzyjnie, nieprzerwanie, wiarygodnie i niezawodnie odmierzanego czasu. Dotyczy to energetyki, telekomunikacji, teleinformatyki, systemów IT, bankowości i finansów.