Postępowanie przetargowe na rozbudowę Centrum Wiedzy Politechniki Koszalińskiej ogłoszono na początku lutego. Realizacją kontraktu zainteresowanych jest czterech oferentów jednak zdaniem władz uczelni wyceny znacznie przekraczają możliwy budżet inwestycji.
Po otwarciu kopert okazało się, że Mirbud chce realizować zadanie za ponad 128,7 mln złotych, Budimex za ponad 129,5 mln, Erbud zaproponował wykonanie prac za ponad 145 mln, a Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol za ponad 184,3 mln złotych. Uczelnia liczyła się z wydatkiem do 100 mln złotych. Termin wykonania prac określono na 36 miesięcy od przekazania placu budowy.
Reklama
Pomimo rozbieżności finansowych uczelnia nie zamierza rezygnować z żadnego elementu tego priorytetowego projektu. Politechnika ogłosi kolejny przetarg, ale prawdopodobnie w innej formule realizacji zadania. W rachubę wchodzi ewentualny powrót do pierwotnych założeń, czyli do trzyetapowości. Obecnie plan był taki, by zamknąć prace w dwóch etapach, dlatego przetarg zakładał nie tylko budowę Cognitarium, ale także jego wyposażenie, w tym w oprogramowanie do obsługi bibliotek.
Pierwszy etap inwestycji, obejmujący położenie instalacji podziemnych, budowę podziemnych zbiorników retencyjnych, parkingów i dróg dojazdowych, został zrealizowany przez koszaliński EkoWodrol. Koszt tych prac wyniósł prawie 8 mln złotych.
Centrum Wiedzy Cognitarium ma powstać na terenie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich. Zaplanowano je między uczelnianym kampusem a halą widowiskowo-sportową. Budynek będzie siedzibą biblioteki głównej uczelni i czytelni z dostępem do zbiorów w formie papierowej i elektronicznej, a także zapleczem magazynowym dla zasobów bibliotecznych oraz archiwum. W budynku mieścić się będą również m.in. filie centralnych bibliotek pedagogicznej, lekarskiej, koszalińskiej biblioteki publicznej oraz wydawnictwo Politechniki Koszalińskiej, a także centrum konferencyjno-szkoleniowe. Planowane są herbaciarnia, miejsca odpoczynku, do pracy indywidualnej i grupowej, księgarnia akademicka, punkty usługowe wspierające korzystanie ze zbiorów, sale wystawowe dla zbiorów specjalnych i historycznych, dla prezentacji osiągnięć naukowych oraz demonstracji zjawisk dla popularyzacji nauki w regionie.
Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Wiedzy Cognitarium wybrano w listopadzie 2020 roku. Najlepszy projekt przygotowało wtedy katowickie studio OVO Grąbczewscy Architekci.