Minimalistyczna architektura oraz śmiałe łączenie kamienia, drewna, szkła i włókno-cementu sprawiły, że 19. Dzielnica stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inwestycji mieszkaniowych w stolicy.
Nic więc dziwnego, że na projekt spłynął deszcz wyróżnień. Zdobył on między innymi I nagrodę w ogólnopolskim konkursie ministra środowiska Projekt: Przestrzeń 2015, I nagrodę jako Najlepszy Wielorodzinny Budynek w Polsce w latach 2000-2012 w konkursie Życie w Architekturze, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepszy Zespół Mieszkalny w latach 2001-2014 oraz nominację do nagrody architektonicznej Unii Europejskiej Mies Van der Rohe Awards 2013.
Na terenach poprzemysłowych powstał fragment miasta nawiązujący do warszawskich tradycji, podkreślają architekci z pracowni JEMS. Odtworzona została pierzeja ulicy Kolejowej, w parterach znajdują się lokale usługowe, a wewnętrzny dziedziniec stanowi współczesny odpowiednik dawnego podwórka, integrujący wspólnotę mieszkańców. Za jednorodną fasadą umieszczone zostały mieszkania o zróżnicowanej wielkości.
- Projektowany wieloetapowo zespół mieszkaniowy 19. Dzielnica jest przykładem realizacji współczesnego osiedla opartego o klasyczny układ urbanistyczny, na który składają się ulice, place, tereny rekreacji i usługi w parterach budynków, razem tworzące charakter miasta. Na przykład III etap to budynki B i E. Elewacje zostały zaprojektowane z użyciem dwóch podstawowych materiałów: kamienia i drewna. – wyjaśnia Dariusz Wasak, partner w pracowni JEMS Architekci.
Reklama
Niektóre elewacje są obłożone płytami elewacyjnymi z włókno-cementu EQUITONE. Wybrano panele z kolekcji [tectiva] wyróżniające się piaskowaną powierzchnią i naturalnie występującymi odcieniami wewnątrz materiału. Każdy panel [tectiva] jest unikalny, silnie wyrażający surową fakturę rdzenia z materiału włókno-cementowego.
Płyty te w ciekawy sposób współgrają z dużymi przeszklonymi powierzchniami. Naturalny matowy wygląd płyt EQUITONE [tectiva] przyciąga wzrok, podkreślając piękno i niepowtarzalność każdej fasady. Barwione w masie panele nadają elewacjom surowy, lecz atrakcyjny charakter. Subtelne niuanse kolorystyczne potęgują efekt naturalności.
- Nasze działania skupione na realizacji największej inwestycji mieszkaniowej w centrum Warszawy, jak i innych inwestorów prężnie działających w okolicy Ronda Daszyńskiego, odegrały istotną rolę w procesie odzyskiwania cennych dla miasta przestrzeni oraz rewitalizacji tej części stolicy. Jednocześnie centralna lokalizacja 19. Dzielnicy zapewnia mieszkańcom nieograniczony dostęp do bogatego zaplecza edukacyjnego, kulturalnego oraz rekreacyjnego – twierdzi Katarzyna Kajak, dyrektor zarządzająca w firmie Pro Urba.
Prace budowlane w pierwszym etapie inwestycji rozpoczęły się dwanaście lat temu. W 2011 roku zostały oddane do użytkowania dwa budynki liczące prawie 300 mieszkań oraz 25 lokali usługowych. Generalnym wykonawcą obiektu był Budimex. Drugi etap, w ramach którego powstało około 340 mieszkań i kolejne 25 lokali usługowych, otrzymał pozwolenie na użytkowanie w końcu 2014 r. Generalnym wykonawcą obiektu był również Budimex.
- Oferta na realizację prac została złożona wiosną 2013 roku, natomiast same prace rozpoczęły się na przełomie kwietnia i maja. Współpraca z inwestorem układała się bardzo dobrze. Nasze działania, wykonywane w pełni transparentnie, pozwoliły na realizację robót terminowo i z korzyścią dla obu stron. Dokumentacja techniczna przekazana przez zamawiającego pozwoliła na terminowe zakontraktowanie podwykonawców oraz realizację prac zgodnie z wszelkimi harmonogramami. Jasno zadeklarowane założenia projektu oraz uszczegółowienia architektów do minimum skróciły czas zatwierdzeń elementów wzorcowych i ich wykonanie. Na budowie zatrudnionych było prawie 130 firm, a pozwolenie na użytkowanie uzyskaliśmy na początku grudnia 2014 r. - wyjaśnia Dariusz Godun, były kierownik budowy II etapu inwestycji 19. Dzielnicy w firmie Budimex SA
Etapy trzeci oraz czwarty realizowane były przez SPS Construction. W końcu 2017 r. ukończony został trzeci etap, który otworzył osiedle na oddaloną o zaledwie 300 metrów stację metra Rondo Daszyńskiego. Powstały wtedy dwa budynki liczące około 240 mieszkań i 16 lokali usługowych. W następnym roku rozpoczęły się prace budowlane czwartego etapu. W połowie 2020 roku 19. Dzielnica powiększyła się o 290 mieszkań i 26 lokali usługowych. Obecnie w przygotowaniu jest piąty etap inwestycji.
- Architektura poszczególnych budynków powstała w oparciu o jeden schemat – dotyczący zarówno brył, jak i najdrobniejszych detali przestrzeni publicznych. Dzięki temu udało się zachować spójność całego osiedla, a jednocześnie zróżnicować poszczególne obiekty i nadać im indywidualny charakter. Każdy z etapów został zaprojektowany jako odrębna całość, ale wkomponowuje się harmonijnie w sąsiedztwo siostrzanych budynków. Program funkcjonalny budynków zakłada wyraźny podział na funkcje usługową i mieszkaniową – zwraca uwagę Katarzyna Kajak.