Marzysz o budowie domu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę? Przedstawimy porady dla osób, które marzą o zamieszkaniu w swoich czterech kątach. Pokażemy w jaki sposób wybrać działkę oraz odpowiedni projekt, co należy zrobić przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz w jaki sposób zorganizować budowę. Przeznaczymy sporo miejsca na to w jaki sposób wybrać kierownika budowy i poszczególne ekipy budowlane. Zwrócimy uwagę na to, jakie najczęściej błędy są popełniane przez inwestorów.
Sławomir Zając jest autorem książki-poradnika budowlanego „Jak się wybudować i nie zwariować” www.poradnik-budowlany.com oraz bloga Poradnik Budowlany blog.poradnik-budowlany.com
Wszystkie artykuły są napisane od serca przez osobę, która już wybudowała dom i dzieli się swoim doświadczeniem. Osobę, która pamięta jak trudno jest wybrać dobry projekt i jak trudno jest zaplanować całą budowę. Osobę, która od lat prowadzi własną działalność, prowadzi różne projekty i dzięki dobrej organizacji przeprowadziła swoją budowę w sposób uporządkowany i bez zbędnego stresu.
Przedstawiamy Sławomira Zająca, autora książki "Jak wybudować i nie zwariować", który w tym cyklu uporządkuje całą wiedzę dotyczącą budowy domu i przekaże ją w formie przyjaznych rad.
Jakie są możliwości zbudowania własnego domu i który sposób wybrać?
Najczęściej wybieraną metodą jest budowa systemem gospodarczym. Łatwo tu o nieporozumienie ponieważ dużo osób uważa, że polega to na budowaniu domu lub jego części własnymi rękami oszczędzając dzięki temu na robociźnie.
Budowa systemem gospodarczym polega jednak na tym, że zajmujemy się organizacją całej budowy: zamawiamy materiały, wybieramy wykonawców, ustalamy szczegóły, kontrolujemy wykonywane prace. To bardzo wymagające i stresujące zajęcie - przez całą budowę przewinie się około 20 różnych wykonawców, a przecież w trakcie budowy trzeba podejmować wiele decyzji związanych z wyborem materiałów, rozwiązywać bieżące problemy oraz decydować się na określone rozwiązania.
Z powyższych powodów budowa systemem gospodarczym nie jest dla każdego. Wymaga bardzo dużo wolnego czasu i zdolności organizacyjnych.
Główna korzyść?
Znaczne oszczędności:
- Zarządzanie budową domu to jak praca na pół etatu. Jeżeli organizacją budowy miałby zająć się ktoś inny to musiałbyś po prostu za to zapłacić.
- Negocjujesz z poszczególnymi wykonawcami więc możesz uzyskać dobre ceny na każdym etapie budowy. Oszczędności mogą sięgać do kilkunastu tysięcy złotych przy budowie domu do stanu surowego lub kilku tysięcy złotych przy dachu, elewacji i innych większych pracach. Dbając o pieniądze na każdym etapie! Negocjując zarówno przy dużych, jak i małych pracach, jesteś w stanie łącznie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na samej robociźnie.
- Zajmujesz się zakupem materiałów co pozwala na uzyskanie dobrych cen w hurtowniach budowlanych, a dzięki dobrej organizacji zamawiasz niektóre materiały z odpowiednim wyprzedzeniem po dobrych cenach.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].