Rozwój gospodarek nie byłby możliwy bez zabezpieczenia potrzeb energetycznych. Rosnące zapotrzebowanie i potrzeba transformacji energetycznej, w połączeniu z zawirowaniami geopolitycznymi, czynią sektor energetyczny kluczowym dla każdego kraju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów szuka w nim swoich szans na zarobek.
Surowce energetyczne to nic innego jak naturalne zasoby wykorzystywane do produkcji energii. Stanowią one fundament funkcjonowania współczesnej cywilizacji, napędzając gospodarki, przemysł oraz codzienne życie. Surowce te mogą występować w różnych formach, od kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, po odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna i wiatrowa.
Ropa naftowa. Jak inwestować?
Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym, i zarazem najważniejszym dla gospodarki, surowcem jest ropa naftowa. Chociaż większość ludzi może kojarzyć ropę naftową jedynie z wizytami na stacjach benzynowych, jej zastosowanie jest o wiele szersze. Od wspomnianego transportu, poprzez przemysł, po przemysł kosmetyczny. Wystarczy powiedzieć, że bez ropy naftowej nie byłoby m.in. asfaltu czy parafiny. Dlatego wahania cen tego surowca znacząco wpływają na ceny w całej gospodarce.
To rosnące zapotrzebowanie na ropę naftową mogą wykorzystywać również inwestorzy. Mają oni ku temu wiele możliwości. W tym przypadku trudno mówić o nabyciu fizycznego surowca, bowiem dużym kosztem byłby sam transport i przechowywanie baryłek. Jest jednak kilka innych możliwości. Jedną z nich są fundusze ETF i tutaj wybór jest naprawdę duży, bowiem można wybrać taki instrument, który śledzi notowania tego surowca, ale również taki, który skupia się na inwestowaniu w spółki energetyczne. Jeżeli jesteśmy już przy rynku kapitałowym, to również samemu można inwestować w wybrane spółki związane z tym sektorem. Na polskiej giełdzie takimi przykładami są Orlen czy węgierski MOL. Natomiast globalnie wybór jest jeszcze szerszy.
To były przykłady dla osób preferujących inwestycje w długim terminie. Natomiast dla osób poszukujących inwestycji krótkoterminowych oraz większego ryzyka z nadzieją na większe zyski, są kontrakty CFD. Za pomocą kontraktów na różnicę ceny nie nabywa się fizycznie surowców, lecz spekuluje na zmianach ich wartości. CFD pozwalają zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen, co daje inwestorom elastyczność w dostosowywaniu strategii do rynkowych warunków. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w CFD wiąże się z wyższym ryzykiem, dlatego kluczowe jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Reklama
Inwestowanie w NATGAS. Jak zacząć?
Kolejnym z popularnych wśród inwestorów surowcem energetycznym jest gaz ziemny, który w świecie finansowym znany jest jako NATGAS. Co prawda ma on znacznie węższe zastosowanie niż ropa naftowa, jednakże nadal stanowi podstawowy element bezpieczeństwa energetycznego wielu państw, w tym m.in. Polski czy Niemiec. Jest on wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych do celów grzewczych i produkcji energii elektrycznej. Więcej na temat tego surowca można znaleźć na: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/towary/natgas
Inwestorzy mają tutaj bardzo podobne możliwości jak we wcześniejszym przykładzie. Osoby szukające inwestycji krótkoterminowej i akceptujące większe ryzyko mogą skierować swoje zainteresowanie ku kontraktom CFD. Natomiast w przypadku inwestorów średnio- i długoterminowych z pewnością warto zwrócić uwagę na ETF-y lub akcje poszczególnych spółek związanych z tym surowcem.
Sektor węglowy. Czy warto inwestować?
Jeżeli omawiamy surowce energetyczne, to należy wspomnieć również o węglu. Jest to surowiec uchodzący za tradycyjny i nadal w wielu krajach (w tym w Polsce) stanowi podstawę w produkcji energii elektrycznej i stali. Jednakże należy podkreślić, że jego znaczenie spada ze względu na rosnące obawy o środowisko i w coraz większym stopniu jest zastępowany przez bardziej przyjazne środowisku źródła energii.
Inwestorzy jednak nadal mogą inwestować w węgiel. W Polsce najpopularniejszym sposobem będzie inwestowanie pośrednie w poszczególne spółki związane z tym sektorem. Na GPW ich nie brakuje i nadal stanowią one podstawę polskiego rynku kapitałowego. Wśród takich podmiotów można wymienić m.in. JSW, LW Bogdanka czy Coal Energy. Innym sposobem są ETF-y, zarówno opierające się bezpośrednio na tym surowcu, jak i te, w których węgiel jest jednym z surowców w większym miksie.
Czy da się inwestować w energię odnawialną?
Bez wątpienia jednym z największych trendów ostatnich lat w temacie sektora energetycznego jest energia odnawialna. Ze względu na chęć ochrony klimatu, z roku na rok rośnie jej znaczenie, dlatego coraz więcej państw stawia na energię słoneczną, wiatrową, wodną czy geotermalną.
Inwestowanie w energię odnawialną staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w kontekście globalnych działań na rzecz redukcji emisji CO2 i walki ze zmianami klimatycznymi. Możliwości inwestycji obejmują akcje firm zajmujących się technologiami odnawialnymi oraz fundusze ETF skoncentrowane na tym sektorze.
Sektor energetyczny ciekawą opcją dla inwestorów
Przez lata sektor energetyczny był bardzo popularny wśród inwestorów. Teraz dalej jest on chętnie wybierany przez tych krótkoterminowych, natomiast osoby lubujące się w nieco dłuższym lokowaniu kapitału w ostatnim czasie chętniej skłaniają się ku sektorowi technologicznemu. Niemniej należy pamiętać, że bez odpowiedniego zabezpieczenia energetycznego nie będzie również rozwoju technologii (w tym AI), która potrzebuje ogromnych pokładów energii. Dlatego na pewno jest to sektor, który warto rozważyć jako część portfela inwestycyjnego.
Niemniej do każdej inwestycji należy podchodzić w sposób odpowiedzialny, bowiem każda transakcja na rynku finansowym wiąże się z ryzykiem. Stąd też zanim kupi się dany instrument, powinno to być poprzedzone odpowiednią analizą, a sama transakcja powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości budżetowych czy apetytu na ryzyko.