Fundamenty pod dom z reguły mają formę ław lub płyty. Oba te typy elementów posadowienia są wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Jaki rodzaj fundamentów najlepiej wybrać i kiedy zacząć jego budowę?
Posadowienie pod budynek zazwyczaj jest wykonywane jesienią lub wiosną. Pierwsze rozwiązanie umożliwia przyspieszenie startu robót na początku sezonu i zwiększa prawdopodobieństwo doprowadzenia domu przynajmniej do stanu deweloperskiego jeszcze przed nadejściem zimy.
Jakie fundamenty wykonuje się pod domem?
Jednorodzinne budynki mieszkalne zazwyczaj mają prostą bryłę, są stawiane na równych pod względem ukształtowania działkach oraz nie wywierają dużych obciążeń na podłoże. Z tego względu obiekty tego typu z reguły są posadowione na fundamentach bezpośrednich, czyli stykających się z nośnym podłożem. W przypadku trudniejszych warunków konieczne jest zastosowanie posadowienia pośredniego, najczęściej w formie pali fundamentowych.
Fundamenty bezpośrednie pod budynkiem mogą mieć postać:
- ław fundamentowych – liniowych elementów wykonywanych pod ścianami nośnymi oraz rzędami słupów, które są najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w odniesieniu do posadowienia domów. Więcej na ich temat możesz znaleźć tutaj: https://budogram.pl/lawa-fundamentowa-co-to-jest-jak-ja-zrobic/;
- płyty fundamentowej – wielkopowierzchniowego elementu pełniącego funkcję konstrukcyjną oraz podłogi na gruncie;
- stóp fundamentowych – elementów konstrukcyjnych wykonywanych pod pojedynczymi słupami.
Reklama
Kiedy najlepiej zacząć budowę fundamentów?
Wielu inwestorów dąży do tego, aby przystąpić do wykonywania etapu zerowego budynku jesienią. Takie podejście umożliwia rozpoczęcie kolejnego sezonu budowlanego od razu od robót związanych ze stanem surowym. Uważa się także, że pozostawienie obsypanych na zimę fundamentów jest korzystnym rozwiązaniem ze względu na przyspieszenie etapu wstępnego osiadania elementów posadowienia.
Jeżeli jesteś na etapie planowania rozpoczęcia budowy, pamiętaj, że zgodnie z zasadami sztuki budowlanej podłoże pod fundamenty oraz obsypka powinny zostać doprowadzone do takiego stanu, by nie ulegać nadmiernemu osiadaniu. Weź także pod uwagę, że same fundamenty są stosunkowo lekkie, w związku z czym nie oddziałują na grunt w takim stopniu jak cały budynek. Nie martw się więc, jeśli nie masz możliwości wystartowania z robotami przed końcem sezonu. W takim przypadku dołóż do letniej części harmonogramu ok. 4 tygodni prac. Wskazany czas powinien wystarczyć na wykonanie fundamentów i przejście do robót dotyczących konstrukcji nadziemia.
Przygotowując się do budowy, trzeba wziąć także pod uwagę, że wykonywanie robót związanych z domem mieszkalnym może zostać rozpoczęte tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniu robót. Obie te procedury są przeprowadzane przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. W pierwszym przypadku trzeba odczekać do 65 dni na wydanie decyzji zezwalającej lub odmawiającej możliwości wszczęcia prac. Przy drugiej procedurze roboty mogą zostać rozpoczęte już po upływie 21 dni od złożenia formularza zgłoszeniowego i wymaganych załączników.