W ubiegłym roku na rynek trafiło ponad 400 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego około 320 000 mkw. w ramach nowych inwestycji, a 80 tys. w wyniku rozbudów istniejących obiektów. Tym samym na koniec 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce przekroczyły 11,2 mln mkw. – wynika z raportu Colliers International podsumowującego rynek powierzchni handlowych w 2016 r.
W ubiegłym roku centra handlowe powstawały głównie w ośmiu największych aglomeracjach (58%) oraz w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców (39%). Łącznie do użytku oddano 16 nowych centrów handlowych o powierzchni około 320 tys. mkw. Roczną podaż zdominowała długo wyczekiwana Posnania o powierzchni najmu blisko 100 tys. mkw. oddana w stolicy Wielkopolski. Po jej otwarciu poziom nasycenia powierzchnią handlową w Poznaniu wyniósł 862 mkw./1 000 mieszkańców – najwięcej wśród dużych aglomeracji, natomiast spośród miast regionalnych najbardziej nasycony jest Lublin (959 mkw./1 000 mieszkańców).
Wyłączając Posnanię, wśród obiektów dostarczonych na rynek w 2016 roku przeważały centra średniej wielkości (o powierzchni mniejszej niż 25 tys. mkw. GLA), takie jak Galeria Glogovia, Karuzela Września, Galeria Tomaszów Mazowiecki czy Quick Park Mysłowice.
20% nowo dostarczonej podaży stanowiły rozbudowy istniejących projektów. Największe powierzchniowo rozbudowy związane były ze wzbogacaniem centrów handlowych o wolnostojące sklepy, np. sklep meblowy Agata w PH Targówek w Warszawie czy sklep z art. budowlanymi Leroy Merlin w Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze.
- W 2016 roku aktywność właścicieli centrów handlowych zwróciła się w kierunku rewitalizacji, modernizacji i rozbudów - mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.
Najwyższa wartość wskaźnika pustostanów wśród aglomeracji odnotowana została w Poznaniu (5,1%), najniższa natomiast w Warszawie (1,9%). Wśród miast regionalnych najwięcej dostępnej powierzchni było w Radomiu, Bydgoszczy i Lublinie, a najmniej w Bielsku Białej i Rzeszowie.
Najwyższy poziom stawek czynszów typu prime za powierzchnię handlową zlokalizowaną w najlepszych centrach handlowych odnotowano w Warszawie (112-117 EUR/mkw./miesiąc). Na pozostałych największych rynkach stawki wahały się w przedziale 35-45 EUR/mkw./miesiąc.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].