Obiekt będzie się wyróżniać zarówno wysokością, jak i architektoniczną atrakcyjnością. Został zaprojektowany i jest realizowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju.
Andersia Silver jest projektem, który uzupełnia trwającą już 25 lat inwestycję polegającą na rewitalizacji Placu Andersa w Poznaniu. Von der Heyden Group wspólnie z Miastem Poznań doprowadziło do spektakularnej metamorfozy zaniedbanego skweru w tętniące miejskim życiem biurowe centrum Poznania – biznesową wizytówkę stolicy Wielkopolski. Obiekt ma jeszcze bardziej podkreślić potencjał miasta, tworząc najnowocześniejszą powierzchnię biurową w najlepszej lokalizacji, od lat kojarzonej z nowatorstwem i konkurencyjnością.
W końcu września zakończono wznoszenie konstrukcji biurowca, był to historyczny moment, który oznaczał zmianę na pozycji lidera w klasyfikacji najwyższych budynków Poznania, stając się równocześnie największym biurowcem Wielkopolski.
– Taka uroczystość to zawsze moment pełen dumy – powiedział Adam Trybusz, prezes zarządu Andersia Property sp. z o.o. podczas zawieszenia wiechy na budynku Andersia Silver w Poznaniu. – Niespełna rok temu wmurowaliśmy kamień węgielny, a dziś konstrukcja budynku o 25 naziemnych kondygnacjach jest już gotowa. Zawdzięczamy to niebywałej umiejętności i zaangażowaniu generalnego wykonawcy – firmie PORR S.A. i jej pracowników. I to przede wszystkim im dedykujemy dzisiejszą uroczystość, jednocześnie dziękując za tę niezwykłą umiejętność zmiany wizji w fizyczną rzeczywistość.
Andersia Silver będzie się wyróżniać zarówno wysokością, jak i architektoniczną atrakcyjnością. Nowoczesna i nowatorska fasada – zrealizowana przez podpoznański DEFOR – dzięki niewidocznym z zewnątrz elementom łączącym, sprawiać będzie wrażenie gładkiej, lustrzanej tafli. Elewacja budynku zaprojektowana została z użyciem nowoczesnych materiałów. Są one energooszczędne, cechują się wysokimi parametrami akustycznymi i przeszklone szkłem funkcyjnym. Ogranicza ono ilość przepuszczanego światła, zmniejszając tym samym stopień nagrzewania się pomieszczeń, a w konsekwencji wydatek energetyczny na ich ochłodzenie, a czarne aluminiowe elementy nadają budynkowi charakter i dodają elegancji.
- Montujemy elewację w systemie segmentowym, czyli bez użycia rusztowań – zdradza Piotr Kledzik, prezes zarządu firmy PORR S.A. – To pierwsze wykorzystanie tego typu technologii w Poznaniu. Umożliwia nie tylko szybszą instalację, ale także większą kontrolę zanieczyszczeń i zmniejszenie odpadów. Z myślą o podniesieniu komfortu klimatycznego zaprojektowane zostały także uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające najemcom przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko poprzez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza.
Natomiast za wejściem do budynku zaprojektowano wysokie na 9 metrów lobby, m. in. z miejscami spotkań oraz recepcją zarówno wirtualną, jak i tradycyjną.
Reklama
Budynek Andersia Silver został zaprojektowany i jest realizowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju. Świadczyć o tym będzie m. in. certyfikat LEED na poziomie Gold. Oprócz ogniw fotowoltaicznych zlokalizowanych na południowej części fasady, których zastosowanie zmniejszy emisję CO2 o około 42 000 kg rocznie, obiekt oferuje wiele udogodnień ograniczających ślad węglowy. Na terenie inwestycji znajdą się preferencyjne miejsca dla pojazdów niskoemisyjnych oraz 5 ładowarek dla pojazdów elektrycznych, a także nowoczesna rowerownia z zapleczem sanitarnym i łatwym dostępem z poziomu parteru. Będzie ona mieścić 241 stanowisk postojowych i 22 stanowiska do ładowania hulajnóg elektrycznych oraz stacje serwisowe.
Na wysoki komfort użytkowania obiektu wpłynie również system zarządzania budynkiem (BMS) integrujący wszystkie instalacje. Pozwoli on na efektywne energetycznie i ekonomicznie korzystanie z budynku, monitoring oraz optymalizację ustawień. System BMS będzie połączony z aplikacją dla najemców, dzięki której możliwe będzie m. in. zarządzanie zasobami biura, wprowadzaniem zaproszonych gości z pominięciem konieczności korzystania z fizycznej recepcji, jak również efektywnym wykorzystywaniem miejsc parkingowych.
- Jest już tradycją i dumą Von der Heyden Group, iż każdy projekt na Placu Andersa wprowadza nową jakość nie tylko dla najemców, ale i mieszkańców miasta – przypomina Adam Trybusz. – Podczas realizacji Poznań Financial Centre część placu u zbiegu ulic Kościuszki i Półwiejskiej przeznaczono na zadrzewiony park z pomnikiem prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego autorstwa Jana Kucza. Budowie Andersia Tower towarzyszyło postawienie rzeźby z fontanną Brama Czasu autorstwa prof. Andrzeja Bednarczyka. Zaś przy Andersia Business Centre powstała instalacja Miejsce Spotkań autorstwa Tomasza Wojtkowiaka wykorzystywana regularnie nie tylko do odpoczynku, ale także do sesji zdjęciowych czy teledysków. Projekty VdHG są obiektami tworzonymi z myślą o ludziach i jako takie mają własną duszę i charakter. A nic tak nie wpływa na odbiór jak dzieła lokalnych artystów uświetniających wnętrza biurowców, takie jak obrazy prof. Andrzeja Bednarczyka w Andersia Tower czy rzeźby prof. Mariusza Kruka w ABC.
Podobnie jest w przypadku Andersii Silver. Od początku realizacji projektu inwestor jest mecenasem rozwoju artystycznego fotografika Pawła Młodkowskiego. Dzięki udzielonemu wsparciu powstały m.in. albumy „Woda” oraz „Ziemia” zawierające fotografie z lotu ptaka, uwrażliwiające na naturę i ingerencję człowieka w środowisko. Prace artysty były nagradzane i wyróżniane między innymi w konkursach National Geographic, Sony World Photography Awards, International Photography Awards. Założeniem aranżacji wnętrz części wspólnych Andersii Silver będzie także wykorzystanie dzieł lokalnych artystów.
Andersia Silver oddziałuje nie tylko na wyobraźnię osób bezpośrednio zaangażowanych w jego realizację, ale również inspiruje pasjonatów budownictwa i architektury. Na profilu facebookowym „Architektura w miniaturze” można podziwiać szczegółowe makiety biurowców z Placu Andersa, w tym oczywiście i Silvera, autorstwa Michała Cieślarskiego, natomiast na kanale YouTube „Szklane Domy” hobbyści mogą obejrzeć relacje z wizyty na budowie. Andersia Silver wzbudza też zainteresowanie przyszłych profesjonalistów, dlatego w czasie realizacji projektu – z inicjatywy zarówno inwestora, jak i generalnego wykonawcy – budowę w celach edukacyjnych wizytowali studenci Zakładu Technologii i Organizacji Budownictwa pod opieką dr hab. inż. Jerzego Pasławskiego, prof. nadzw. Politechniki Poznańskiej. Ponadto – w czasie pandemii, gdy możliwość wizyt na budowie była ograniczona – inwestor opracował filmy edukacyjne prezentujące budowę. Studenci mieli okazję zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, po raz pierwszy stosowanymi w Poznaniu.