Wszystkie inwestycje przy Placu Andersa budowane były z wykorzystaniem nowoczesnych, najbardziej wydajnych energetycznie – na swoje czasy – rozwiązań, nawet zanim certyfikacja w tym zakresie stała się standardem. Podobnie jest w przypadku Andersii Silver.
Poznań rozwija się niezwykle dynamicznie. W ostatnich latach zmienia się między innymi oblicze śródmieścia. Do najciekawszych obiektów należy zespół Andersia, w tym najwyższy w mieście biurowiec – Andersia Silver.
- Ze względu na skalę przedsięwzięcia oraz centrotwórczy charakter, na każdym etapie realizacji Andersia Silver brany był pod uwagę jego wpływ na otoczenie. Istotny jest fakt, że dzieje się to jako część partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach którego inwestor realizujący cele komercyjne współpracuje z Miastem Poznań. Powstaje nowoczesne centrum biznesowe, z korzyścią nie tylko dla najemców, ale i szerzej pojętej społeczności miejskiej kilku pokoleń. Wszystkie inwestycje przy Placu Andersa budowane były z wykorzystaniem nowoczesnych, najbardziej wydajnych energetycznie – na swoje czasy – rozwiązań, nawet zanim certyfikacja w tym zakresie stała się standardem, kreując miejsca wpływające na dobrostan użytkowników, między innymi jedną z pierwszych nowoczesnych placówek medycznych w PFC, renomowany hotel w Andersia Tower czy siłownię w Andersia Business Centre. – mówi Adam Trybusz, prezes zarządu Andersia Retail, a także pomysłodawca i siła sprawcza projektu.
Budowie biurowców towarzyszyła ciekawa aranżacja przestrzeni ogólnodostępnych. Powstały tam pomnik prezydenta Cyryla Ratajskiego, rzeźba Brama Czasu autorstwa prof. Andrzeja Bednarczyka czy instalacja Miejsce Spotkań Tomasza Wojtkowiaka przy Andersia Business Center.
– Projekt Andersia Silver stanowi kontynuację realizacji założeń ESG, mając na względzie zrównoważony wpływ na środowisko i społeczeństwo oraz zachowanie przejrzystości i ładu korporacyjnego. Odznacza się również pionierskimi w Poznaniu rozwiązaniami w zakresie ograniczenia wpływu na środowisko. Tworzymy przestrzeń odzwierciedlającą współczesne potrzeby najemców, zarówno na poziomie coraz bardziej świadomych i wrażliwych ekologicznie pracowników, jak i korporacji, które chcą realizować swoje cele biznesowe w ramach zrównoważonego rozwoju. – zaznacza Piotr Trybusz, dyrektor sprzedaży w firmie PROBUILD, która jest menadżerem projektu.
Reklama
– Na etapie konstrukcji budynku innowacją było zastosowanie deskowania samowznoszącego i osłon przeciwwiatrowych. Rozwiązania te bazują na układzie hydraulicznym i umożliwiają budowę obiektów wysokościowych, ograniczając użycie żurawi wieżowych (a więc także koszty i wydatki energetyczne z tym związane) oraz zwiększając bezpieczeństwo pracowników. Stosuje się je przy budowie wieżowców, których konstrukcje są narażone na działanie silnego wiatru. Poza oszczędnościami, zmniejszają wpływ czynników atmosferycznych na pracowników budowy, poprawiając tym samym zarówno ich komfort, jak i bezpieczeństwo. W najbliższych tygodniach rozpocznie się montaż pierwszych elementów fasady. Podobnie jak w przypadku sąsiadujących biurowców, w Andersia Silver zostanie zastosowana elewacja szklana z elementami aluminium, ale w ciemniejszej, grafitowej tonacji, ze szkłem funkcyjnym, które ogranicza ilość przepuszczanego światła, zmniejszając stopień nagrzewania się pomieszczeń, a tym samym wydatek energetyczny na ich ochłodzenie. Efekt ten zwiększy także montaż żaluzji wewnętrznych umożliwiających swobodne zacienianie pomieszczeń. Szyby będą hartowane, z testem HST. – tłumaczy Mariusz Gaertner, kierownik projektu z ramienia firmy PROBUILD.
– Zastosowanie fasady całoszklanej, dającej maksymalny dostęp do światła naturalnego i widoków zewnętrznych, będzie pozytywnie wpływać na dobrostan pracowników naszych najemców. Nietrudno sobie wyobrazić, jak inspirujący będzie widok z ostatnich pięter najwyższego biurowca w Poznaniu. Chwili wytchnienia można będzie szukać także w częściach wspólnych, które – jak w przypadku poprzednich realizacji – uświetnimy dziełami uznanych artystów, również lokalnych. – dodaje Adam Trybusz.
Fasadę tworzyć będą gotowe segmenty montowane w warunkach fabrycznych, a nie bezpośrednio na budowie, co umożliwi nie tylko szybszą instalację, ale także większą kontrolę zanieczyszczeń i odpadów. Na etapie użytkowania fasada segmentowa ograniczać będzie przenoszenie dźwięku wewnętrznie (pomiędzy pomieszczeniami) dla lepszego komfortu akustycznego. Miejscowo wykorzystane zostanie też szkło o wyższych parametrach akustycznych. W elementach fasady znajdą się uchylne kwatery umożliwiające przewietrzanie pomieszczeń. W całym budynku będzie klimatyzacja z efektywnymi systemami technicznymi HVAC, takimi jak centrale z wymiennikami obrotowymi oraz freecooling. W pomieszczeniach o zwiększonym zagęszczeniu użytkowników zainstalowane zostaną czujniki pomiaru zawartości dwutlenku węgla.
Wszystkie instalacje będzie integrować system zarządzania budynkiem (BMS) umożliwiający efektywne energetycznie i ekonomicznie korzystanie, monitoring oraz optymalizację ustawień. BMS jest stosowany przez inwestora już od czasów realizacji PFC (2000 r.). Jednak w przypadku Andersii Silver system inteligentnego budynku połączony będzie z aplikacją dla najemców oferującą takie udogodnienia jak wirtualna recepcja, generowanie kodów dostępowych QR, zgłaszanie problemów technicznych, zarządzanie biurami Hot Desk, salami spotkań i miejscami postojowymi. Zwiększy to efektywność wykorzystania przestrzeni oraz zaangażowania użytkowników.
– Na części powierzchni fasady południowej zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne umożliwiające lokalną produkcję energii na potrzeby systemów budynkowych. Generowana moc spowoduje znaczne ograniczenie emisji CO2. – opisuje Adam Trybusz.
Ponadto, w celu ograniczenia śladu węglowego, promowany będzie transport niskoemisyjny i bezemisyjny. Na terenie inwestycji znajdą się preferencyjne miejsca dla pojazdów niskoemisyjnych oraz 9 ładowarek dla pojazdów elektrycznych.
– Atutem Andersii Silver będzie też nowoczesna rowerownia z zapleczem sanitarnym, którą dla wygody użytkowników zlokalizowaliśmy na parterze z łatwo dostępnym wejściem z poziomu zero. Staraliśmy się zapewnić naszym najemcom komfort w każdym aspekcie użytkowania, dlatego do pomieszczenia prowadzić będą specjalne rozsuwane drzwi, ułatwiające wprowadzanie rowerów. Pomieszczenie mieścić będzie 241 stanowisk postojowych, 22 stanowiska do ładowania hulajnóg i innych pojazdów elektrycznych oraz stacje serwisowe. – zaznacza Piotr Trybusz.
W budynku zastosowano rozwiązania redukujące bariery dostępności dla osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach. W przestrzeniach ogólnych nie ma schodów (poza klatkami ewakuacyjnymi), a drzwi wejściowe oraz bramki kontroli dostępów otwierają się automatycznie. Na każdej kondygnacji znajdą się toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze kondygnacje przeznaczone są pod ogólnodostępne usługi towarzyszące powierzchniom biurowym, takie jak na przykład prywatna placówka medyczna czy przedszkole. Wszystkie rozwiązania techniczne i użytkowe zastosowane w budynku Andersia Silver zostały opracowane z uwzględnieniem wymogów certyfikatu LEED w wersji Gold. Jest to wymagający system oceny budownictwa zrównoważonego pod kątem standardów środowiskowych i energetycznych: jakości środowiska wewnętrznego, lokalizacji, efektywności gospodarki wodnej, wykorzystania energii i atmosfery oraz materiałów i zasobów.
– Andersia Silver jest więc przykładem inwestycji odpowiedzialnej, która mimo imponujących w skali miasta rozmiarów równoważy swoje oddziaływanie na środowisko i społeczeństwo, tworząc przestrzeń sprzyjającą rozwojowi biznesu, ale i dobrostanu mieszkańców. To aspekt bardzo ważny i doceniany przez naszych najemców. Podobnie jak wcześniejsze inwestycje na Placu Andersa, Andersia Silver ma niewątpliwie centrotwórczy charakter, który będzie wpływać na rozwój Poznania długookresowo, także poprzez generowane dla miasta zyski z partnerstwa publiczno-prywatnego. – zwraca uwagę Piotr Trybusz.