Tematyka eksmisji, nie bez powodu wzbudza spore emocje. Wbrew temu, co uważa wiele osób, nasz kraj wcale nie cechuje się dużą częstością postępowań eksmisyjnych w relacji do liczby ludności. Dane GUS-u wskazują, że od stycznia do grudnia 2015 roku, swoje lokum straciło 8213 gospodarstw domowych. Liczba niezakończonych postępowań w sprawie eksmisji, była ponad dwukrotnie większa.
Warto zdawać sobie sprawę, że komornicy z nakazem eksmisji odwiedzają głównie mieszkania komunalne. Takich lokali w 2015 roku dotyczyło aż dwie trzecie wszystkich wykonanych eksmisji. Można przypuszczać, że wśród rodzin i singli oczekujących na eksmisję (61 000 pod koniec 2015 r.), również przeważają lokatorzy gminnych mieszkań.
Polski system eksmisyjny nadal jest bardzo niewydolny …
Główny Urząd Statystyczny to praktycznie jedyna instytucja, która regularnie i dokładnie sprawdza liczbę eksmisji wykonywanych w naszym kraju. Dlatego dane GUS-u z końca października 2016 roku, zasługują na szczególną uwagę. Te informacje dotyczące całego kraju wskazują, że od stycznia do grudnia 2015 roku sądy wydały 13 603 wyroki eksmisyjne. Liczba faktycznie wykonanych eksmisji była znacznie mniejsza (8213). Ten wynik świadczący o niewydolności systemu eksmisyjnego przedstawia się jeszcze gorzej jeśli porównamy go z liczbą niezakończonych postępowań eksmisyjnych (18 007 pod koniec 2015 roku).
Kolejnym powodem do niepokoju jest bardzo duża liczba eksmisji dotyczących mieszkań komunalnych. Takie lokale komornik odwiedza zdecydowanie najczęściej. W 2015 roku, mieszkań komunalnych dotyczyło 69% toczących się postępowań eksmisyjnych, 77% wydanych wyroków i 67% faktycznie dokonanych eksmisji. Analogiczne wyniki dla lokali ze wspólnot, wynoszą odpowiednio 12%, 4% oraz 3%.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].