Chodziło o stworzenie obiektu przed wszystkim użytecznego, trwałego, estetycznego, kojarzącego się z solidnością i nowoczesnością. Rozwiązanie fasady nie miało generować wielkich kosztów, a jednocześnie umożliwiać eksploatację obiektu bez nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń.
Nie tylko budynki mieszkaniowe czy użyteczności publicznej mogą wyróżniać się urodą. Ładne są również siedziby niektórych przedsiębiorstw. Uwagę przyciąga między innymi biurowiec firmy All Windows w Nysie w województwie opolskim.
- Naturalnie podstawą do opracowania naszej koncepcji projektowej były istniejące ograniczenia – mówi Kamila Wilk, główna projektantka, współwłaścicielka pracowni k2w architekci. – Wynikały one przede wszystkim z kontekstu lokalizacyjnego. Obiekt miał być zlokalizowany na działce, na której znajdował się już fundament, co w znaczący sposób ograniczało obrys budynku. Opracowywaliśmy obiekt umiejscowiony na terenie zamkniętym, jednak założeniem było udostępnienie biurowca odwiedzającym handlowcom bez kontroli dostępu, która obowiązuje na pozostałym terenie.
Innym ograniczeniem był miejscowy plan zadający maksymalną wysokość budynku oraz wytyczne inwestora co do powierzchni użytkowej. Te trzy zmienne były determinantami określającymi formę budynku. Inspiracją do stworzenia bryły obiektu była struktura kwarcu, która posłużyła jako matryca do stworzenia kompozycji elewacji.
- Prostopadłościenną formę rozbiliśmy od frontu, akcentując strefę wejściową obiektu – wyjaśnia Kamila Wilk. – Mocno oszkloną fasadę uzupełniliśmy elewacją wykonaną z płyt włókno-cementowych EQUITONE [tectiva] TE 20. Dodatkowo zaprojektowaliśmy relief, który motywem zaczerpniętym z identyfikacji wizualnej firmy wzbogaca tektonikę fasady. Miał on być elementem, który tworzy unikatowe rozwiązanie dedykowane zamawiającemu.
Zakład zajmuje teren o powierzchni dziesięciu hektarów, z czego pięć znajduje się pod dachem. W wytycznych inwestora biurowiec miał być wizytówką firmy zajmującej się produkcją stolarki okiennej. Chodziło o stworzenie obiektu przede wszystkim użytecznego, trwałego, estetycznego, kojarzącego się z solidnością i nowoczesnością. Rozwiązanie fasady nie miało generować wielkich kosztów, a jednocześnie umożliwiać eksploatację obiektu bez nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń. Wnętrza miały być przede wszystkim elastyczne, dawać możliwości zmiany aranżacji w związku ze zmianami w organizacji pracy zachodzącymi podczas użytkowania.
Reklama
Zanim oddano obiekt do użytku, przetestowana została właśnie elastyczność wnętrz. Wszystkich nas zaskoczyła pandemia, dotychczasowe standardy wykonywania pracy biurowej przeszły błyskawiczną transformację. Wprowadzono więc zmiany aranżacji przestrzeni biurowej, wcześniej zdefiniowanej jako przestrzeń o strefowym układzie pomieszczeń użytkowych.
- Projektowane pomieszczenia odróżniają się w zależności od aktywności pracowników – zwraca uwagę Łukasz Kościuk, współwłaściciel pracowni k2w architekci. – Strefa administracyjna podzielona została na open space i biura komórkowe. Strefa regeneracji jest związana z odpoczynkiem oraz spożywaniem posiłków (w projekcie dwie duże stołówki zlokalizowane na parterze oraz małe punkty z kawą rozmieszczone na wszystkich kondygnacjach). W części wejściowej budynku znalazły się strefa reprezentacyjna z recepcją, showromem i miejsce dla oczekujących na spotkania gości. Wszystkie te funkcje realizowane są na otwartym planie z trzonami technicznymi w części centralnej.
W związku z obostrzeniami pandemicznymi pracownicy przeszli na hybrydowy tryb pracy, a co za tym idzie trzeba było jednak zmniejszyć liczbę biurek w przestrzeniach open space oraz połączyć jadalnie, które początkowo były wydzielone. Zmieniono również układ sal spotkań, które musiały zyskać większą przestrzeń w związku z nowymi warunkami pracy. Zaprojektowana przez architektów forma oparta na słupach pozwala na swobodne zmiany we wcześniej zaplanowanych układach pomieszczeń.
Do realizacji obiektu przystąpiono w 2017 roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę. AllWindows jest firmą rodzinną, w której senior, Tadeusz Zając jest odpowiedzialny za realizację inwestycji. Prace przebiegały bez generalnego wykonawcy, prowadzone przez lokalne firmy. W tym czasie przeprowadzono wiele prób związanych z autorskimi rozwiązaniami. Na przykład tektonika fasady z płyt włókno-cementowych EQUITONE [tectiva] TE 20 była efektem prototypowania, które miało miejsce w zaprzyjaźnionym zakładzie stolarskim. Roman Łoza wspólnie z architektami sprawdzał głębokość frezów, a następnie wybierano kolor oraz rodzaj płyty włókno-cementowej, która będzie najlepsza do realizacji zaprojektowanego reliefu.
- Towarzyszyliśmy inwestorom od początku aż po realizację wnętrz. Chcieliśmy stworzyć budynek nowoczesny, jednak nie epatujący formą, która naszym zdaniem powinna cieszyć oko przez cały okres jego życia. We wnętrzach realizowaliśmy założenia zgodne z wyglądem zewnętrznym budynku, wykorzystując na przykład materiał elewacyjny EQUITONE [tectiva] TE 20 do wykończenia mebli recepcyjnych ostatniej kondygnacji. W tworzeniu tego obiektu przyświecała nam idea minimalizmu oraz chęć konsekwentnego realizowania pierwotnych założeń – przypomina Kamila Wilk.