Kameralny kompleks biurowy Moderny Oliwa 505 jest położony w urokliwej dzielnicy Gdańska – Oliwie. Znajduje się tuż przy głównej arterii łączącej Trójmiasto, w sąsiedztwie XVI-wiecznego parku, słynącego przede wszystkim z Pałacu Opatów oraz przepięknej archikatedry. Na elewacji wykorzystano nowoczesne materiały elewacyjne z włóknocementu Equitone.
Budynek usługowy przy Alei Grunwaldzkiej 505 jest bardzo dobrze zlokalizowany, przy ważnej arterii Gdańska i jednocześnie głównej drodze łączącej Trójmiasto. W odległości około 200 metrów usytuowany jest dworzec kolejowy PKP Gdańsk Oliwa oraz peron Szybkiej Kolei Miejskiej. Po drugiej stronie Alei Grunwaldzkiej podróżni mają do dyspozycji pętlę tramwajową i autobusową, skąd można łatwo dojechać do centrum, na plażę oraz wielu innych punktów miasta.
Obiekt doceniły Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Przyznały one Oliwie 505 tytuł Budowa Roku 2017. Jury brało pod uwagę między innymi jakość robót, organizację budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno-technologiczne, bezpieczeństwo pracy, przebieg i formę finansowania inwestycji, rozwiązania formalno-prawne w procesie inwestycyjnym oraz wpływ oddziaływania inwestycji na lokalne środowisko i gospodarkę.
Z historią w tle
Kompleks składa się z dwóch części. Obejmuje budynek mający wieloletnią tradycję funkcji opieki zdrowotnej oraz nowoczesny zespół hotelowo-usługowy. Prace w ramach inwestycji Oliwa 505 objęły zarówno odbudowę historycznego budynku przedwojennego hotelu Deutscher Hof, jak i wykonanie nowej zabudowy wzdłuż wspomnianej ważnej gdańskiej arterii. Za ich realizację odpowiada trójmiejski deweloper Moderna Holding.
- Nasza inwestycja sprawiła, że na Grunwaldzką 505, przez lata zaniedbaną, czy wręcz zrujnowaną, wróciło życie – mówi Adam Małaczek, prezes Moderna Holding. – To było dla nas duże wyzwanie, ponieważ po raz pierwszy w historii firmy budowa oznaczała też odbudowę historycznego obiektu. Dodatkowym zadaniem było połączenie w nowym obiekcie dwóch tak różnych funkcji: 100-pokojowego hotelu z sieciowym sklepem o dużej powierzchni.
- To był obiekt dość trudny – dodaje Jerzy Wolski, właściciel pracowni Wolski Architekci. – Musieliśmy pogodzić trzy podstawowe funkcje: biurową w budynku historycznym, handlową (duży sklep na parterze) i hotelową. Szczególnym wyzwaniem była konieczność stworzenia wejścia do hotelowego lobby i recepcji na pierwszym piętrze, co nie jest częstym rozwiązaniem. Nasz pomysł polegał na oddzieleniu się od budynku historycznego dużą szklaną fasadą, za którą znajduje się wspomniane wejście do hotelu. W rezultacie obiekt składa się jakby z trzech różnych brył.
Reklama
Myślą przewodnią, która przyświecała architektom przygotowującym projekt nowego budynku – obok funkcjonalności – była chęć stworzenia współczesnej interpretacji dawnej gdańskiej architektury. To właśnie stare, okazałe i majestatyczne kamienice przez lata były wizytówką tej części miasta. W efekcie powstał kompleks, który na mapie gdańskiego centrum biznesowego wyróżnia się elegancką, kameralną zabudową, doskonale wpisującą się w historyczne otoczenie Starej Oliwy.
Zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach nowej części inwestycji wykorzystane zostały bardzo atrakcyjne płyty włóknocementowe Equitone [tectiva]. To barwiony materiał elewacyjny charakteryzujący się piaskowaną powierzchnią i naturalnie występującymi odcieniami wewnątrz materiału. W efekcie uzyskano naturalny mineralny wygląd wspomnianych zróżnicowanych wizualnie powierzchni.
Urokliwe otoczenie
Oprawę dla zespołu budynków stanowi zieleń zaprojektowana przez Modernę Garden.
- Nawiązując do tradycji oliwskiej, przy wjeździe na teren posesji posadziliśmy szpaler lip o wąskiej kolumnowej formie – opisuje Bożena Szydłowska, kierownik ds. projektowania i budowy ogrodów w Moderna Garden. – Niska zieleń składa się z płożącej irgi, lawendy oraz turzyc, które tworzą obfitą zieleń wypełniającą przestrzeń pomiędzy drzewami. Uwagę wchodzących do budynku przykuwa również 15-letni rododendron odmiany Cunningham's white. Jest to odmiana o pięknych ciemnozielonych błyszczących liściach i białych obfitych kwiatach, która jako jedna z nielicznych powtarza kwitnienie.
Oliwa ciągle się rozrasta i z każdym rokiem staje się coraz bardziej urokliwa. To lokalizacja, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób, którym zależy na bliskości natury i dobrym dojeździe do najważniejszych punktów Trójmiasta.
Oliwa 505 to niejedyna inwestycja Moderny w tej dzielnicy. W 2019 roku do użytku oddane zostało prestiżowe osiedle Oliwski Park, graniczące z parkiem w Oliwie. Natomiast w tym roku ruszyła budowa kameralnej kamienicy biurowej Oliwa 501. Doskonałe skomunikowanie z resztą Trójmiasta, bliskość najważniejszych centrów biznesowych oraz kameralne otoczenie Parku Oliwskiego sprawiają, że kamienice biurowe Moderny stały się obiektami pożądanymi również przez przedsiębiorców.
Moderna jest znana z inwestycji w segmencie premium, w tym wielokrotnie nagradzanych rewitalizacji. Do najważniejszych należą Bank Polski 1929 w Gdyni oraz Moderna Powiśle w Warszawie. W tym ostatnim budynku projektanci z pracowni Wolski Architekci zastosowali płyty włóknocementowe Equitone [tectiva], które są nafrezowane, co tym bardziej daje poczucie niejednorodnej bryły. Są one połączone z dużymi powierzchniami szklanymi oraz swego rodzaju żaluzjami, które są ważnym elementem tej elewacji.
Charakterystyka inwestycji OLIWA 505 w Gdańsku
- Rozpoczęcie budowy: 18.02.2016 r.
- Zakończenie budowy: 06.09.2017 r.
- Powierzchnia użytkowa: 6523,37 m2
- Kondygnacje: 4
- Powierzchnia inwestycji: 7100 m2
- Powierzchnia lokali usługowych: 3000 m2
- Miejsca postojowe: 170