Projekt inwestycji przygotowali architekci z pracowni Medusa Group. Ich pomysł zakłada zagospodarowanie w Bytomiu szerszej przyziemnej części Szybu Krystyna na funkcje biurowe i gastronomiczne.
Projekt zaakceptował lokalny konserwator zabytków. Inwestycja obejmie zabezpieczenie ceglanej elewacji i stalowej konstrukcji, wymianę okien oraz remont dachów Szybu Krystyna. Nowy przeszklony budynek wewnątrz zabytku ma zostać otwarty z dwóch stron, z których dawniej wyburzono część przyległych zabudowań, a także od strony Szybu Ewa.
Reklama
W przyszłości możliwe będzie dołożenie kolejnych kostek na zewnątrz Szybu Krystyna, a także remont jego wnętrza na wyższych kondygnacjach. Na razie będzie można je podziwiać z tarasu widokowego na dachu nowego budynku. Na zewnątrz Szyb Krystyna ma zostać połączony wspólną przestrzenią z Szybem Ewa.
Szyb Krystyna należy od zeszłego roku do spółki Multi Polymers działającej w branży tworzyw sztucznych i specjalizującej się w sprzedaży i produkcji granulatów. Jego rewitalizacja może zakończyć się na przełomie 2026 i 2027 roku, ale aby było to możliwe, konieczne jest pozyskanie wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Firma zawnioskowała na ten cel o ponad 15,5 mln złotych.
Szyb jest basztową wieżą o wysokości 57 metrów, przypominającą górniczy młot. Powstał w 1929 roku jako element największej na kontynencie europejskiej kopalni węgla kamiennego. To jeden z najstarszych zachowanych obiektów poprzemysłowych w Bytomiu. Jego modernizacja połączona zostanie z zagospodarowaniem terenów wokół. Prace te obejmą rekultywację i transformację poprzemysłowego terenu o powierzchni 1 ha. Na rewitalizowanym terenie pojawi się nowa zieleń, ławki i miejsca odpoczynku. Projekt zakłada także rozwiązania proekologiczne – stworzenie systemu zarządzania wodą deszczową czy zielonych tarasów na dachach.