Powstanie on w rejonie dworca Łódź Fabryczna i będzie trzecim oraz największym kontraktem na roboty budowlane dla najbardziej zaawansowanego obecnie projektu kolejowego CPK. Dwa pozostałe projekty są już realizowane w centrum Łodzi.
Tunel pod centrum miasta zostanie wydrążony tarczą zmechanizowaną TBM o średnicy około 14 metrów i będzie miał 4,6 kilometrów długości. Wewnątrz znajdą się dwa tory umożliwiające jazdę pociągów w obu kierunkach. To będzie najdłuższy i o największej średnicy podziemny przejazd kolejowy dotychczas realizowany tą metodą w Polsce.
Reklama
Pociągi jadące linią kolejową od strony Warszawy będą wjeżdżać do tunelu z dworca Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię znajdzie się na południowy zachód od dworca Łodź Kaliska, w okolicach osiedla Retkinia. Dalej trasa poprowadzi na zachód, w stronę Sieradza, za którym znajdzie się rozwidlenie "Y" - na Wrocław i Poznań.
Otwarcie ofert w przetargu spółka CPK planuje na koniec września. Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi na podstawie ceny, która stanowi 70 proc. kryteriów przetargowych i kwalifikacji personelu. Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 46 miesięcy od podpisania umowy. Po zakończeniu budowy trasy z Łodzi do Warszawy w 2032 roku podróż między tymi miastami skróci się do około czterdziestu minut.
Spółka CPK podpisała dotychczas dwa z trzech dużych kontraktów dotyczących Łodzi. Pierwszy to umowa na wzmocnienie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury. Wzmacnianie fundamentów po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna, realizuje od września ubiegłego roku firma Keller Polska. Wartość tego kontraktu to ponad 93 mln złotych. Operacja powinna zostać zakończona w połowie przyszłego roku. Drugim podpisanym kontraktem jest umowa na budowę komór: startowej Retkinia i odbiorczej Fabryczna. Prace prowadzone są przez firmę Budimex, z którą w grudniu ubiegłego roku spółka CPK podpisała umowę wartą 147 mln złotych.