Słowacki deweloper HB Reavis zaprezentował wizualizacje i szczegóły inwestycji Varso Tower. Będzie to najwyższy w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej wieżowiec, który powstanie przy ul. Chmielnej w Warszawie.
Kompleks Varso będzie się składał z trzech części - wieżowej o wysokości 310 m z iglicą (230 m do dachu) oraz dwóch niższych: Varso 1 z budynkiem o wysokości 80 m i Varso 2 z biurowcem liczącym 90 m. Wieża Varso Tower będzie najwyższym budynkiem w Polsce i Europie Środkowej. Cały kompleks będzie miał 140 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym ok. 7 tys. mkw. usług i handlu.
Wśród trzech budynków wyróżni się 53-piętrowy wieżowiec zaprojektowany przez międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners. Z jego dachu na wysokości 230 metrów, warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać panoramę stolicy – będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych. Niezwykłe widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.
– Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta. W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców, w tym przeszklony dziedziniec na parterze oraz wyjątkowy taras widokowy z restauracją na szczycie. Z niecierpliwością czekamy na moment, w którym budynek zacznie piąć się ku górze – mówi Grant Brooker, partner zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners, stojący na czele zespołu projektowego, w skład którego wchodzą też Jędrzej Kolesiński i Krzysztof Górnicki.
Niższe budynki Varso, zaprojektowane przez polską pracownię Hermanowicz Rewski Architekci, stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Dwa budynki biurowe „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Na ich dachach powstaną zielone tarasy, a na parterach pracownicy biurowi i sąsiedzi znajdą niewielkie sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Pasaże pod dachem będą służyć warszawiakom przez cały rok.
Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].