Modernizacja obejmie nie tylko sam gmach, ale także teren przyległy do placówki. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg i czeka na oferty firm gotowych podjąć się zadania pod nadzorem służb konserwatorskich.
Instytut prowadzi działalność od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, poprzez edukację przedszkolną, szkolną, licealną, aż po szkołę przysposabiającą do zawodu. Po zakończeniu prac, w budynku o powierzchni użytkowej około 5 tys. mkw., nadal działać będzie szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła przysposabiająca do pracy i branżowa szkoła I stopnia oraz internat.
Reklama
Na niezagospodarowanym poddaszu powstaną pracownie: plastyczna, ZPT, gastronomiczna, piekarnicza oraz studio nagrań. Nie zabraknie też sal do zajęć ruchowych: fitnessu, tenisa stołowego i trzech gabinetów rehabilitacyjnych. W Instytucie zaaranżowanych zostanie także dziewięć gabinetów logopedycznych i cztery gabinety dla psychologów i pedagogów. Powstaną miejsca dla rodziców zapewniające warunki do spotkań i wymiany doświadczeń. W gmachu zamontowany zostanie ujednolicony system informacji wizualnej oraz systemy bezpieczeństwa: alarmowe i przywoławcze z sygnalizacją świetlną oraz dźwiękową. W korytarzach zastosowane zostaną przeszklenia natomiast w salach lekcyjnych pętle indukcyjne.
Duże zmiany zajdą na terenie zewnętrznym. Pojawią się tam nowe chodniki, parkingi oraz plac do zajęć gimnastycznych i nauki na świeżym powietrzu. Zorganizowana zostanie także m.in. siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci, mini miasteczko do nauki przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy na rowerze oraz kącik geograficzny i obszar do dogoterapii.
Modernizacja Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego ma się zakończyć w czasie 25 miesięcy od podpisania umowy z firmą wybraną w ogłoszonym przetargu.