Inwestycja połączy w jednym miejscu lotnisko, dworzec kolejowy i węzeł przesiadkowy transportu publicznego. Planowane rozpoczęcie budowy to 2026 rok.
Projektowana powierzchnia terminala pasażerskiego wynosi około 450 tys. mkw. Obsługa pasażerów odbywać się będzie na trzech poziomach. Poziom +2: odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, przyloty i odloty strefa Schengen, część przylotów Non-Schengen. Poziom +1: przyloty i odloty strefa Non-Schengen, centra transferowe, kontrola dokumentów. Poziom 0: bramki autobusowe Schengen i Non-Schengen, hala odbioru bagażu oraz hala przylotów. Budynek główny zostanie połączony z pirsami, którymi pasażerowie dotrą bezpośrednio do samolotów.
Reklama
W pierwszym etapie realizacji lotnisko będzie w stanie obsłużyć do około 11 tys. pasażerów na godzinę. W dniu otwarcia wewnątrz znajdzie się blisko 140 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, z rezerwą przestrzenną na montaż kolejnej wyspy check-in, zwiększającej liczbę stanowisk do 170.
W skład konsorcjum master architekta CPK, wchodzą wybrane w przetargu biura projektowe Foster + Partners i Buro Happold oraz ponad trzydzieści innych firm z różnych branż. W sumie w pracach brało udział niemal pół tysiąca projektantów. Przekazana dokumentacja liczy m.in. ponad 6,2 tys. rysunków projektowych i ponad pięćdziesiąt raportów.
Według zaktualizowanych założeń projektowych, w pierwszym etapie lotnisko CPK będzie miało przepustowość do 34 mln pasażerów rocznie. To prawie dwa razy więcej niż Lotnisko Chopina obsłużyło w zeszłym roku. Spółka CPK zakłada, że do końca tego roku uzyska od Wojewody Mazowieckiego decyzję lokalizacyjną. Po jej otrzymaniu możliwe będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lotniska. Port lotniczy powinien zostać uruchomiony pod koniec 2032 roku - jednocześnie z projektowanym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią.