Prace na placu budowy 174-metrowego wieżowca The Bridge, obejmujące montaż szklanych paneli oraz charakterystycznych elementów elewacji, tzw. "żyletek", zostały ukończone. Zdemontowano również największy w Polsce dźwig, który do stycznia wspomagał realizację projektu. Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe we wnętrzach wieżowca oraz sąsiadującego z nim historycznego budynku Bellona, gdzie odsłonięte zostały wykończone powierzchnie holi i przestrzeni wspólnych.
Przeszklona bryła wieżowca, przypominająca oszlifowany diament, jest już w pełni widoczna. Przez wielkie szklane tafle parteru można dostrzec imponującą przestrzeń holu, gdzie dominuje drewno, szary kamień oraz beton barwiony w masie. Wysokość holu w strefie łączącej wieżowiec z Belloną sięga 18 metrów, podkreślona przez filary w kształcie litery V oraz szerokie stopnie prowadzące na antresolę. Wnętrza mają także wyróżniać wysokie donice z bujną zielenią.
Odnowiony hol zabytkowego budynku Bellony zachwyca kolumnadą, detalami sztukaterii oraz kutymi poręczami. W jego centralnej części powstało atrium z panoramiczną windą i świetlikiem, który rozświetla wnętrze naturalnym światłem. Jednym z akcentów wystroju będzie odrestaurowana maszyna drukarska, przypominająca o historii tego miejsca jako Wojskowych Zakładów Graficznych.
Reklama
Projekt The Bridge jest dziełem holenderskiej pracowni UNStudio oraz Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury PROJEKT. Ukończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2025 roku.
W wieżowcu zastosowano nowoczesne technologie oraz rozwiązania proekologiczne. Obiekt zdobył certyfikaty SmartScore i WiredScore na najwyższym poziomie platynowym i będzie ubiegał się o kolejne, takie jak BREEAM i WELL. The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią, co jest zgodne ze strategią ESG Ghelamco. Zastosowane technologie obejmują m.in. zaawansowany Building Energy Management System, analizę śladu węglowego za pomocą aplikacji InBin oraz kanalizację podciśnieniową, znacznie redukującą zużycie wody.
The Bridge to nie tylko nowoczesne biuro, ale także przykład zrównoważonego budownictwa, wyznaczający nowe standardy na polskim rynku biurowym. Budynek łączy historię z nowoczesnością, dostarczając 52 tys. mkw. powierzchni biurowej, która spełnia najwyższe wymagania technologiczne i środowiskowe.