Prace podzielono na trzy etapy. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął i potrwa do grudnia 2026 roku - to rozbudowa części mechanicznej procesu oczyszczania ścieków.
Wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik. Zmodernizowana zostanie także pompownia główna ścieków oraz cztery istniejące osadniki wstępne. Wybudowane zostaną również dwa nowe osadniki wstępne, a rurociągi technologiczne, które łączą obiekty będą poddane modernizacji.
Reklama
W sumie wybudowane zostaną obiekty o łącznej kubaturze 11 tys. m3. Wartość pierwszej części zadania wyniesie 134 mln złotych. Generalnym wykonawcą premierowego etapu jest spółka Inżynieria Rzeszów. Drugi etap zakłada rozbudowę części biologicznego oczyszczania ścieków oraz dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonych przepływów ścieków. Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest "etapem elektro-energetycznym", bo dotyczyć ma zwiększenia mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanego obiektu.
Ostatnią modernizację oczyszczalni przeprowadzono dwanaście lat temu. Od tego momentu obiekt posiada zdolność oczyszczania około 150 tys. m3 ścieków na dobę. Po najnowszej rozbudowie będzie to 209 tys. m3. Nieczystości z całego Wrocławia po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu.