Nowy Rynek Ulubione

Podstawowe dane

Lokalizacja: Poznań (woj. Wielkopolskie)
Inwestor: Skanska
Architekt: Maćków Pracownia Projektowa [I etap], Medusa Group [II etap], JEMS Architekci [III etap]
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Funkcja: Biura
Powierzchnia (GLA): 37 000 mkw. [etap I], 39 000 mkw. [etap II], 28 500 mkw. [etap III]
Rozpoczęcie: III kw. 2017
Zakończenie: II kw. 2023
Status: zrealizowana

Nowy Rynek to wieloetapowy projekt biurowo-mieszkaniowo-handlowy, który Skanska realizuje na pow. 3,5 ha w centrum Poznania. Docelowo powstanie ponad 100 000 mkw. powierzchni użytkowej.

W pierwszej kolejności wybudowano dwa biurowce o pow. 25 tys. mkw. i 12 tys. mkw., ich budowa została zakończona w 2019 r. Pierwszy do użytku oddano w II kw. 2019 r., został on sprzedany funduszowi Franklin Templeton Investments. Drugi zaś gotowy był w IV kw. 2019 r., niemal w całości (10,2 tys. mkw.) wynajęła go firma Żabka Polska.

W drugim etapie, zrealizowano trzeci biurowiec tzw. D, dostarczył on na rynek ok. 39 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt ma 14 kondygnacji nadziemnych i mierzy 55 metrów. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2019 r., natomiast do użytku oddany został w czerwcu 2021 r.. Biurowiec powstał u zbiegu ulic Wierzbięcice i Jakuba Wujka, łączy funkcje biurowe oraz usługowo-handlowe.

Budowa czwartego, najwyższego budynku (trzeci etap), ruszyła wiosną 2021 r. Budynek E zlokalizowany został u zbiegu ulic Wierzbięcice i Matyi. Będzie miał ok. 28,5 tys. mkw. i 234 miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Prace budowlane zostały zakończone w kwietniu 2023 r.

Skanska do projektowania poszczególnych budynków zaprosiła najlepsze pracownie architektoniczne w Polsce. Pierwszy i drugi biurowiec zaprojektowało wrocławskie biuro Maćków Pracownia Projektowa. Trzeci budynek jest autorstwa pracowni Medusa Group z Bytomia, natomiast czwarty powstał w warszawskiej pracowni JEMS Architekci.

W ramach Nowego Rynku zaplanowano również mieszkania, choć możliwe, że pomysł ten zostanie zarzucony i budowane będą jednak biura. Inwestycję zaplanowano u zbiegu ulic Przemysłowej i Jakuba Wujka. Piertwotnie planowany budynek mieszkaniowy miał mieć siedem kondygnacji nadziemnych i jedną kondygnację podziemną, przeznaczoną na parking na 320 miejsc postojowych. Łącznie przewidziano 312 mieszkań oraz 1 541 mkw. powierzchni handlowej. Projekt przygotowała pracownia JEMS Architekci z Warszawy. Ostatecznie w miejscu tym powstanie projekt biurowy, zaprojektowany przez poznańską pracownię Ultra Architects. W kwietniu 2023 r. inwestor złożył wniosek o uzyskanie Pozwolenia na Budowę.

Ulubione

Nowy Rynek Poznań

III kw. 2017 II kw. 2023