Tramwaj na Naramowice Ulubione

Podstawowe dane

Lokalizacja: Poznań (woj. Wielkopolskie)
Inwestor: Miasto Poznań
Architekt:
Generalny wykonawca: Gülermak / Mosty Łódź S.A.
Funkcja: Publiczne
Powierzchnia użytkowa:
Rozpoczęcie: II kw. 2020
Zakończenie: IV kw. 2021
Status: w trakcie realizacji

Tramwaj na Naramowice to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat w Poznaniu. W ramach inwestycji powstanie całkiem nowa trasa tramwajowa o długości 3,3 km z ośmioma przystankami. Równocześnie realizowany będzie nowy układ drogowy, o łącznej długości 7,5 km, w tym bezkolizyjny wiadukt na skrzyżowaniu ulic Naramowickiej i Lechickiej.

Ulica Naramowicka - od ul. Słowiańskiej do ul. Serbskiej - zyska nową nawierzchnię, zaś na odcinku od ul. Serbskiej do węzła Naramowicka zostanie kompleksowo przebudowana. Z kolei od węzła pojedziemy całkiem nową trasą Nową Naramowicką. W ramach budowy tych dróg, przebudowanych zostanie wiele skrzyżowań tj. ulicy Naramowickiej z Serbską, Czarną Rolą, Włodarską, Ziarnistą, Sarmacką i Karpia, Łużycką, Błażeja, a także odcinek ul. Nowa Stoińskiego - od ul. Jasna Rola do Naramowickiej. Przebudowa czeka również skrzyżowania ulicy Lechickiej z ul. Murawa oraz Naramowickiej z ul. Dworską. Całość uzupełni nowe zagospodarowanie terenu związanego z infrastrukturą pasażerską i pieszo-rowerową, a także zielenią i małą architekturą.

Inwestycja realizowana jest w formule "projektuj - buduj". Kompletna dokumentacja budowlana, wraz z prawomocnymi decyzjami realizacyjnymi, ma być gotowa w pierwszym kwartale 2020 roku. Roboty budowlane mają zakończyć się do końca 2021 roku, a po fazie odbiorów - najpóźniej wiosną 2022 roku pojadą tramwaje. Prace realizować będzie konsorcjum firm Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź S.A. i Gülermak Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Szacowana wartość całkowitych nakładów brutto przewidzianych w budżetach ZDM i ZTM wynosi ok. 430 mln zł z czego 155 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, przyznanych w ramach dwóch programów:

  • 46,2 mln zł - to kwota przeznaczona na przebudowę węzła, część większej dotacji unijnej pt. „Poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu”, która przyznana została w wysokości ok. 122 mln zł na przebudowę ul. Bałtyckiej, północnej nitki mostu Lecha oraz skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej.
  • 109 mln zł - to dotacja na budowę trasy tramwajowej, która została przyznana w grudniu 2017 r. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020